Kolegiata św. Wawrzyńca w Birgu – najstarszy kościół na Malcie

Za najstarszy kościół na Malcie uznawana jest Kolegiata św. Wawrzyńca w Birgu. W ostatni weekend kwietnia w świątyni będzie można odwiedzić miejsca, które zazwyczaj są niedostępne dla zwiedzających. Znajdują się tu też dwa elementy związane ze św. Janem Pawłem II.

Birgu jest uznawana za jedną z najstarszych chrześcijańskich części Malty. W 1090 roku powstała tu pierwsza parafia, a w 1508 roku małą kaplicę poświęconą św. Wawrzyńcowi przekształcono w kościół. Znaczenie Birgu wzrosło jeszcze bardziej wraz z przybyciem Zakonu Joannitów na Maltę w 1530 roku.

Do czasu powstania Valletty w 1571 roku to właśnie w kościele św. Wawrzyńca wybierano Wielkich Mistrzów Zakonu. Przez 41 lat Birgu pełniło rolę „tymczasowej” stolicy Malty. To tu w 1565 roku rozegrała się heroiczna obrona przed Imperium Osmańskim, stanowiąca jeden z najważniejszych momentów w historii Malty i triumf chrześcijaństwa nad islamem.

Po wybudowaniu Valletty Zakon św. Jana opuścił Birgu, a kościół św. Wawrzyńca stał się świątynią Legatów Papieskich. W latach 1681-1679 przeszedł on rozbudowę, której efekty można podziwiać do dziś. W 1723 roku kościół został konsekrowany.

Kościół ma dwa elementy związane ze św. Janem Pawłem II. To popiersie Papieża Polaka, które znajduje się wewnątrz świątyni oraz zewnętrzna tablica upamiętniająca pielgrzymkę Największego z Rodu Słowian na Maltę w 1990 roku.

Nieznane miejsca tego kościoła będzie można podziwiać od 26 do 28 kwietnia. Na trasie zwiedzania znajdą się m.in. kapitularz, muzeum, oratorium, krypta, pomnik II wojny światowej oraz dzwonnica, z której roztaczają się widoki na Grand Harbour.

MTA Warsaw/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl