Oficjalne stanowisko Polski ws. uchodźców

Polska jest przeciwna stałemu systemowi relokacji uchodźców, a także wobec tworzenia europejskiej straży granicznej i przybrzeżnej. To oficjalne stanowisko na nadzwyczajne, nieformalne posiedzenie Rady Europejskiej w Vallettcie. W imieniu Polski przedstawi je premier Czech Bohuslav Sobotka.

Według dokumentu Polska podtrzymuje opinię, że kryzys migracyjny wymaga całościowego podejścia i oczekuje „przede wszystkim wypełniania wszystkich zobowiązań, zarówno azylowych, jak i granicznych, przez wszystkie państwa członkowskie”. Podkreślono też konieczność zapewnienia przestrzegania obowiązujących przepisów.

Poseł Adam Abramowicz zwraca uwagę, że premier Ewa Kopacz dotychczas podporządkowywała się woli Niemiec.

Zmianę podejścia rządu PO–PSL do polityki migracyjnej poseł postrzega w kontekście zmian, jakie dokonują się na scenie politycznej w Polsce.

– Teraz to stanowisko ma być zmienione, tylko jest pytanie, czy będzie ono skuteczne, czy w tym momencie, bo jeżeli przez cały okres polski rząd był uległy i zgadzał się na relokację uchodźców zaproszonych przez Angelę Merkel do Europy to czy teraz, sam tym stanowiskiem, zamyka bramy. Ja mam wielkie opory co do tego. To jest chyba tylko pokazanie na koniec swojego rządzenia, że rząd (poprzedni rząd oczywiści) chce słuchać Polaków, ale całe jego działanie w poprzedni okresie pokazywało, że niestety Polaków słuchać nie chcą –   zauważa poseł Adam Abramowicz.

Decyzją rządu PO–PSL do Polski – w ciągu dwóch lat – trafi ok. 7 tys. uchodźców.

RIRM

drukuj