Węgry: referendum ws. przyjmowania uchodźców

Na Węgrzech odbędzie się dziś referendum ws. obowiązkowych kwot relokacji uchodźców. Jego wynik wydaje się być przesądzony.

Węgierski portal Index pisze, że referendum ma istotne znaczenie wewnątrzpolityczne dla premiera Viktora Orbana. Wykaże bowiem, na ile skuteczna jest strategia rządu przed wyborami parlamentarnymi 2018 r.

W referendum zostanie postawione pytanie: „Czy chce Pan/Pani, by UE mogła zarządzić, również bez zgody parlamentu, obowiązkowe osiedlanie na Węgrzech osób innych niż obywatele węgierscy?”.

Prof. Mieczysław Ryba, historyk podkreśla, że wynik powinien być jednoznaczny, poprzez referendum premier Węgier chce wzmocnić siłę swojego argumentu ws. uchodźców.

– Węgrzy zdecydowanie opowiedzą się przeciwko takiej metodzie relokacji – jest to rzecz oczywista. Opozycja – i być może po części wspierająca ją Unia Europejska – liczy na to, że nie będzie frekwencji. Viktor Orban chce pokazać, że to nie UE czy Komisja Europejska reprezentuje tę tzw. demokrację, czyli wolę narodów, ale że on ją reprezentuje. W tym przypadku jest to prawdą. Chce wzmocnić siłę swojego argumentu w dalszych dyskusjach. Pamiętajmy, że plany relokacji ciągle się pojawiają – powiedział Mieczysław Ryba.

Głosowanie będzie trwać od godz. 6.00 do 19.00 Do udziału w nim jest uprawnionych ponad 8 mln obywateli, przy czym osoby bez zameldowania na Węgrzech mogą głosować listownie.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj