Katolicy i prawo: szanse i zagrożenia

VI Międzynarodowy Kongres „Katolicy i prawo: szanse i zagrożenia” odbywa się w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Podczas dwudniowego spotkania referaty wygłoszą wybitni prelegenci przybyli z pięciu kontynentów.

Każdego roku w czasie kongresu zwracana jest uwaga na najważniejsze kwestie dotyczące obecności katolików w życiu społecznym i politycznym. Dotychczas mówiono m.in. o kulturze, ekonomii, polityce czy mediach katolickich.

– „Katolicy i prawo: szanse i zagrożenia” to już VI Międzynarodowy Kongres, który odbywa się w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. To wydarzenie, jak co roku, skupia wybitnych specjalistów, przedstawicieli Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Afryki, Australii i Azji. Tym razem gromadzi ono w ośrodku toruńskim nie tylko środowiska naukowe z wiodących światowych ośrodków akademickich, ale także czynnych prawników czy polityków mających wpływ na stanowienie prawa. Jest to więc wyjątkowa możliwość podjęcia naukowej refleksji nad różnymi obliczami prawa, ale także szansa na zapoznanie się ze świadectwami katolików, żyjących w społeczeństwach niejednokrotnie bardzo zlaicyzowanych czy wręcz takich, gdzie trwa walka – także na gruncie prawa – przeciwko Kościołowi – wyjaśniła w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl dr Dorota Żuchowska, dziekan WSKSiM.

Gościem specjalnym międzynarodowego kongresu jest JE ks. kard. dr honoris causa multiplex Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego, który wygłosi wykład inauguracyjny pt. „Kościół katolicki a prawo”.

Dr Żuchowska podkreśliła, że dla całej społeczności akademickiej wielkim zaszczytem jest obecność ks. kard. Grocholewskiego w murach uczelni. Będzie on także przewodniczył Mszy św. inaugurującej kongres.

Międzynarodowy kongres organizowany w toruńskiej uczelni jest doskonałym czasem nie tylko na poznanie sytuacji w innych krajach czy podzielenie się zdobytym doświadczeniem. – Obok sesji naukowych i dyskusji panelowych będzie to także moment refleksji nad istotnymi problemami współczesnego świata oraz modlitwy za wszystkich stanowiących i egzekwujących prawo, by opierając się o prawo Boże, potrafili troszczyć się o dobro wspólne – wskazała nasza rozmówczyni.

Spotkanie organizowane jest przez WSKSiM przy współpracy z Katedrą Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Transmisja w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.

Izabela Kozłowska

drukuj