Kanonizacja dwóch papieży w 2014 roku

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII odbędzie się prawdopodobnie w przyszłym roku – oświadczył we wtorek, powołując się na słowa papieża Franciszka, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych ks. kard. Angelo Amato. Niemal pewna jest data 27 kwietnia.

Dzień ten – gdy przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego – wymieniają nieoficjalnie liczne źródła watykańskie. Oficjalnie data zostanie ogłoszona na konsystorzu w Watykanie pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka 30 września.

Podczas rozmowy z Radiem Watykańskim w Rimini, gdzie trwa katolicki zlot Przyjaźni Narodów ruchu Komunia i Wyzwolenie, ks. kard. Amato mówił o dwóch przyszłych świętych.

– Jan XXIII był wielkim prorokiem i inicjatorem Soboru Watykańskiego II. Jan Paweł II przełożył go na praktykę i go rozwinął, we wszystkich jego częściach składowych i całym jego potencjale – dodał prefekt kongregacji.

O dwóch papieżach powiedział: „To naprawdę dwa filary nie tylko kultury chrześcijańskiej, ale również chrześcijańskiej świętości”.

Pytany o datę kanonizacji, ks. kard. Amato przypomniał: „Ojciec Święty Franciszek w samolocie w drodze powrotnej z Brazylii ogłosił już, że nie odbędzie się ona natychmiast, teraz w ostatnich miesiącach 2013 roku, ale w 2014”.

Zauważa się, że zgodnie z życzeniem Franciszka obaj papieże zostaną razem ogłoszeni świętymi.

Metropolita krakowski, ks. kard. Stanisław Dziwisz przyznał niedawno, że zasugerował Papieżowi datę 27 kwietnia. Również Franciszek wymienił ją jako możliwą – w czasie rozmowy z dziennikarzami w samolocie. Wszystko wskazuje na to, że to właśnie ten termin Ojciec Święty ogłosi na konsystorzu.

PAP/RIRM 

drukuj