Wspomnienie błogosławionego Jana Pawła II

Dziś po raz trzeci obchodzimy liturgiczne wspomnienie błogosławionego Jana Pawła II. 22 października to jednocześnie rocznica inauguracji pontyfikatu Największego z rodu Słowian.

W parafiach będą sprawowane uroczyste Msze św., ulicami miast przejdą procesje, wierni będą zbierać się na czuwaniu modlitewnym. W Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie odbędą się dziś uroczystości odpustowe ku czci Błogosławionego. O godz. 17 celebrowana będzie uroczysta suma odpustowa pod przewodnictwem dziekanów Archidiecezji Krakowskiej. Po Eucharystii wyruszy Procesja Światła z relikwiami krwi Błogosławionego po Ogrodzie Różańcowym.

Będziemy dziękować Bogu za tę wielką postać Papieża i prosić, aby był patronem naszych czasów; dziś potrzeba nam tego świadectwa Jana Pawła II w sytuacji atakowania Kościoła – mówił ks. prof. Jan Machniak, dyr. Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie.

– Dokonuje się wręcz linczu na biskupach, na księżach w mediach, przy świetle jupiterów. Jan Paweł II pokazuje, żeby iść odważnie za Chrystusem, żeby nie bać się konsekwencji tej drogi jaką podejmujemy; tych wyborów jakich dokonujemy. To są dobre wybory, i to liturgiczne wspomnienie ma być też takim duchowym umocnieniem dla nas wszystkich na tej Chrystusowej drodze – podkreśla ks. prof. Jan Machniak.

Jan Paweł II został beatyfikowany 1 maja 2011 r. Jego kanonizacja zaplanowana jest na 27 kwietnia przyszłego roku w Watykanie.

Tymczasem w Toruniu cały czas trwają prace nad świątynią pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II, która jest wotum wdzięczności za pontyfikat Papieża Polaka. Budowa przebiega bardzo szybko. Inż. Andrzej Ryczek, architekt podkreśla, że w najbliższych miesiącach będą prowadzone prace, aby zamknąć świątynię.

– Zima będzie czasem pewnych prac końcowych, żeby budynek świątyni zamknąć od wpływów atmosferycznych; czyli, żeby przez zimę budowa odpoczęła. Z wiosną już będziemy wykonywać elementy wnętrz, czyli okładziny marmurowe, granitowe posadzek. Przejdziemy w strefę bardziej i budowlaną, i artystyczną – mówił inż. Andrzej Ryczek.

Transmisję Mszy św. z Sanktuarium w Krakowie przeprowadzi Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl