fot. PAP/Łukasz Gągulski

Kalwaria Zebrzydowska: Trwa Msza św. z obrzędem ostatniego pożegnania ks. kard. Mariana Jaworskiego

W Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej trwa Msza św. z obrzędem ostatniego pożegnania metropolity seniora lwowskiego ks. kard. Mariana Jaworskiego. Eucharystii przewodniczy metropolita lwowski ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

Uroczystości pogrzebowe ks. kard. Mariana Jaworskiego trwają od wtorku. Wczoraj w krakowskiej Kolegiacie pw. św. Anny pierwszego rektora Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, dziś Uniwersytetu Jana Pawła II, żegnały środowiska akademickie.

Mszy św. w intencji ks. kard. Mariana Jaworskiego przewodniczył metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski. Homilię wygłosił ks. bp Ignacy Dec.

Biskup senior diecezji świdnickiej podkreślał podczas niej, że ks. kard Marian Jaworski łączył mądrość ze świętością, wiarę i rozum oraz religię i naukę.

– Dziękujemy Panu Bogu za Ciebie, za to co Bóg przez Ciebie uczynił dla Kościoła, Krakowa, Polski, Ukrainy, polskiej nauki. Dziękujemy za twoją miłość do Kościoła, do Matki Najświętszej, Lwowa, Kalwarii Zebrzydowskiej, Krakowa, Katedry Profesorskiej oraz Katedry Biskupiej i Kardynalskiej. Dziękujemy za łączenie w swoim myśleniu, mówieniu i działaniu: mądrości ze świętością, wiary i rozumu, wiary i nauki, filozofii i teologii – mówił ks. bp Ignacy Dec.

Dzisiejszą Mszę św. pogrzebową ks. kard. Mariana Jaworskiego poprzedziło modlitewne czuwanie przy zmarłym. Trumna z ciałem zmarłego, zgodnie z jego wolą, spocznie w krypcie kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej.

Były metropolita lwowski i przyjaciel św. Jana Pawła II zmarł 5 września. Miał 94 lata.

RIRM

drukuj