Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Ostatnie pożegnanie ks. kard. Mariana Jaworskiego

Dziś ostatnie pożegnanie księdza kardynała Mariana Jaworskiego. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 11.00 w Sanktuarium Pasyjno – Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Mszy świętej pogrzebowej w Sanktuarium Pasyjno – Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej będzie przewodniczył metropolita lwowski ks. abp Mieczysław Mokrzycki. Homilię wygłosi o. Romuald Kośla, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Ks. kard. Marian Jaworski był pierwszym po II wojnie światowej arcybiskupem metropolitą lwowskim obrządku łacińskiego i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Ukrainy. W 2017 roku prezydent Andrzej Duda odznaczył go Orderem Orła Białego.

– To dzięki niemu także po czasach wyjścia z komunizmu archidiecezja lwowska odżyła na nowo. On kładł fundamenty pod kościół, który jest dzisiaj we Lwowie – mówił ks. abp Wojciech Polak.

Był pierwszym rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Wielki przyjaciel świętego Jana Pawła II.

– Człowiek wielkiej kultury i pobożności. Cieszył się ogromnym autorytetem i szacunkiem ze strony św. Jana Pawła II. Był przez jakiś czas nawet jego spowiednikiem – to świadczy o jego wybitnej duchowości i wrażliwości ducha, której mogli doświadczać wszyscy, którzy mieli łaskę spotkać się z nim osobiście – powiedział ks. abp Marek Jędraszewski.

Dewizą kapłańskiego życia ks. kard. Mariana Jaworskiego były słowa „Dla mnie żyć to Chrystus”. Ks. kard. Marian Jaworski, zgodnie ze swoją ostatnią wolą, spocznie w kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej.

TV Trwam News

drukuj