fot. IPN Rzeszów

76 lat czekali na godny pochówek. Uroczystości pogrzebowe 14 żołnierzy Wojska Polskiego zamordowanych w lipcu 1946 r. przez nacjonalistów ukraińskich

W Jaworniku Ruskim na Podkarpaciu odbędą się dziś uroczystości pogrzebowe 14 żołnierzy Wojska Polskiego zamordowanych w lipcu 1946 roku przez nacjonalistów ukraińskich. O godz. 11.00 w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła rozpocznie się Msza św. w intencji zamordowanych. Następnie ich szczątki zostaną złożone w zbiorowej mogile na cmentarzu komunalnym obok poległych w kampanii wrześniowej 1939 roku.

W 2015 r. Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie otrzymała informacje od mieszkańców Jawornika Ruskiego, że w okolicznych lasach mogą znajdować się szczątki uprowadzonych i zamordowanych przez UPA mieszkańców pobliskiej wsi Pawłokomy.

Po zakończeniu II wojny światowej na Podkarpaciu cały czas działały zbrojne oddziały UPA, które rabowały, grabiły, szerzyły terror wśród miejscowej ludności. Ci żołnierze stanęli w obronie uciemiężonych i terroryzowanych mieszkańców wsi podkarpackich. Zostali schwytani przez upowców, poddani brutalnemu przesłuchaniu i śledztwu – mówi dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej.

Prokurator i pracownicy IPN zaczęli przeszukiwać wskazany teren. W miejscu prawdopodobnej egzekucji nie odnaleziono prochów mieszkańców, lecz szczątki 14 żołnierzy oddziału manewrowego 28 pułku piechoty Wojska Polskiego z Przemyśla pod dowództwem ppłk. Wygnańskiego.

Po przeprowadzeniu przez IPN śledztwa udało się odnaleźć mogiłę pochowanych skrycie 14 żołnierzy. To była żmudna praca zarówno prokuratorów, archiwistów, jak i pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji prof. Szwagrzyka. W wyniku badań genetycznych ustaliliśmy tożsamość tych osób – zaznacza rzecznik prasowy IPN.

Byli to w większości młodzi żołnierze, katolicy, pochodzący z różnych części Polski.

W mogile znaleźliśmy, m.in. medaliki, szkaplerzyki, które ci żołnierze w chwili mordowania ich przez UPA mieli przy sobie – podkreśla dr Rafał Leśkiewicz.

22 lipca 2022 r. w Belwederze ogłoszono nazwiska ofiar zbrodni nazistowskich i komunistycznych oraz czystek etnicznych, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane przez IPN. Wśród nich były nazwiska 14 żołnierzy 28. pułku piechoty Wojska Polskiego w Jaworniku Ruskim.

Jest to takie symboliczne upomnienie się o ofiary i w sposób należyty oddanie szacunku tym, którzy wówczas z rąk UPA zostali bardzo brutalnie zamordowani – mówi rzecznik prasowy IPN.

radiomaryja.pl/Oddział IPN w Rzeszowie

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl