Jedziemy pokłonić się Matce Bożej

Gdy w Radiu Maryja rozbrzmiewają apele dyrektora Radia Maryja ojca Tadeusza Rydzyka o „modlitewny szturm” na Jasną Górę – podczas tegorocznej XVII Pielgrzymki – w wielu parafiach w Polsce, a nawet poza granicami kraju trwają ostatnie przygotowania, m.in. przy organizacji wyjazdów. Słuchacze, członkowie Kół i Biur Przyjaciół Radia Maryja od wielu miesięcy organizowali się, modlili – oprócz codziennej „zwykłej działalności” – by godnie stanąć przed tronem Królowej Polski i umocnić wiarę swoją i innych. To tam, w małych miejscowościach i dużych parafiach wielkich miast, dojrzewa wiele inicjatyw, które sprawiają, że przesłanie toruńskiej rozgłośni jest wypełniane treścią w najdalszych zakątkach naszego kraju, a także poza jego granicami.

Pani Alicja z Koła Przyjaciół Radia Maryja w Białymstoku przy parafii Ducha Świętego włączyła się aktywnie w działalność Rodziny Radia Maryja przed około 12 laty. – Zaczęliśmy wtedy zbierać fundusze na ratowanie Stoczni Gdańsk – wspomina.
Najpierw powstało Koło Przyjaciół Radia Maryja przy parafii Ducha Świętego. Początkowo liczyło ok. 170 osób, dziś – ponad 200. Po pewnym czasie zaczęło działać Podwórkowe Koło Różańcowe Dzieci. – Dziś niektóre dziewczynki należące do niego zdały już maturę – mówi z nostalgią pani Alicja.
Od tego czasu wiele się wydarzyło, Koło Przyjaciół Radia Maryja z parafii Ducha Świętego odbyło liczne pielgrzymki do różnych sanktuariów, także poza obecne granice Polski. – Rocznie organizujemy siedem, osiem pielgrzymek: na Jasną Górę, do Wilna i innych sanktuariów – opowiada pani Alicja. – Do Częstochowy jako Rodzina Radia Maryja jedziemy już 13. raz – dodaje.

Grunt to organizacja
Choć od ponad 4 lat pani Alicja jest już na emeryturze, nie odpoczywa, tylko poświęca się działalności w Kole Przyjaciół Radia Maryja. Śpi po 4 godziny na dobę. Na pytanie, czy nie za bardzo obciąża się obowiązkami, odpowiada, że jest tyle do zrobienia, a odpocznie później… Po chwili przyznaje, że „szuka następcy”, jednak – na razie – z zapałem opowiada o ostatnich przygotowaniach do pielgrzymki.
– Zapisy na doroczną pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę przyjmujemy już od lutego. Nasze KPRM organizuje jeden autokar dla 51 osób – zaznacza. Przyznaje jednak, że zgłasza się dużo więcej chętnych. Co wtedy? – Tych, których nie damy rady zabrać, odsyłam do sąsiedniej parafii. Chcemy bowiem zapewnić naszym pielgrzymom rekolekcje w drodze pod przewodnictwem opiekuna ks. Andrzeja Matela. Jadąc do Częstochowy, odmawiamy Różaniec, śpiewamy pieśni religijne. Mamy też swoje rozmowy niedokończone, każdy może się wypowiedzieć – opowiada.
Zapominalskim przypomina o zwykłych rzeczach, które jednak będą potrzebne podczas pielgrzymki. – W związku z tym, że będziemy nocować w Częstochowie, nasi pielgrzymi muszą wziąć ze sobą przybory potrzebne do higieny osobistej, a także krzesło turystyczne, płaszcz od deszczu itp.

Z berecikami i chustkami

Tegorocznej pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę towarzyszy wiele inicjatyw, na które słuchacze starają się aktywnie odpowiedzieć.
– Na apel ojca Tadeusza Rydzyka zaczęliśmy robić moherowe bereciki. Wcześniej przesłaliśmy 1500 sztuk, a w ostatni poniedziałek, podczas wizyty Radia Maryja w sanktuarium w Świętej Wodzie niedaleko Białegostoku, przekazaliśmy kolejne 500 sztuk.
Opiekunka białostockiego Koła Przyjaciół Radia Maryja przy parafii Ducha Świętego zaznacza jednak, że oprócz tego pielgrzymi z tego koła będą mieli własne bereciki, w biało-czerwonych barwach, z hasłem: „Kocham Pana Boga, Kościół i Polskę. Jasna Góra, 12.07.2009”.

Z prośbami do Matki

Jak wielu słuchaczy Radia Maryja, pielgrzymi z Białegostoku chcą się spotkać z osobami o podobnych poglądach z innych części kraju, zatroskanymi o sprawy Ojczyzny i Kościoła. Wiozą jednak także osobiste intencje. – Chcemy pokłonić się Matce Bożej, podziękować za przeżyty rok. Ponadto każdy wiezie ze sobą osobiste intencje dotyczące zwłaszcza życia rodzinnego. Osoby należące do Rodziny Radia Maryja chcą być także przykładem dobrego życia dla swoich rodzin, a siły, by stać się takim przykładem, czerpią m.in. z takich pielgrzymek – podkreśla pani Alicja.
Zaznacza jednocześnie, że formacja jest cały czas prowadzona w ramach Koła Przyjaciół Radia Maryja. – W naszym kościele pw. Ducha Świętego od 13 lat organizowana jest wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu. To nas umacnia. Gdy ktoś ma problemy, idzie na rozmowę do Pana Jezusa, który czeka na nas. Wtedy również modlimy się na różańcu za Radio Maryja i dzieła przy nim powstałe, a także za Ojców Redemptorystów – dodaje poważnie.
Dlaczego od lat słucha właśnie Radia Maryja? Dlaczego jej znajomi włączają się w działalność w KPRM? – Radio Maryja pomaga nam żyć, poruszać się w zwykłych, codziennych sprawach. Członkowie naszego koła to ludzie o poglądach prawicowych, którzy rozumieją przekaz Radia Maryja – wyjaśnia.

Z duchem czasu

Rozumieją i starają się odpowiedzieć na nowe inicjatywy, licząc także, że pomogą one w codziennym życiu. Pani Alicja, choć narzeka na wiek i brak sił, na co dzień korzysta z internetu i telefonu komórkowego. Teraz z zainteresowaniem opowiada o ofercie telefonii komórkowej wRodzinie, zaznaczając, że nie tylko zamierza z niej skorzystać, ale także przekazywać informacje na jej temat w swoim kole w Białymstoku.
– Już rozdałam ludziom materiały informacyjne na temat oferty telefonii wRodzinie. W Częstochowie podczas pielgrzymki chcemy zaopatrzyć się w karty SIM – podkreśla.
Pani Alicja, podobnie jak inni słuchacze, zapewne weźmie też udział w konkursie, jaki zostanie zainaugurowany podczas pielgrzymki. Będzie on polegał na wymyśleniu hasła reklamującego telefonię komórkową wRodzinie. Jak informuje Bonum sp. z o.o., która organizuje konkurs, należy je wpisać na kuponach, które będą dostępne podczas pielgrzymki w punktach informacyjnych telefonii wRodzinie, wraz ze swoimi danymi. Wypełnione kupony można zostawić w punktach informacyjnych lub przesłać później pocztą. Konkurs potrwa do końca lipca.
Spośród przekazanych kuponów zostanie wybranych 1000, które będą zawierać najciekawsze hasła promujące telefonię komórkową wRodzinie. Ich autorzy otrzymają nagrody: zestawy startowe telefonii komórkowej prepaid wRodzinie (1000 sztuk) o wartości 20 zł brutto każdy, umożliwiające korzystanie z usług telekomunikacyjnych świadczonych przez CenterNet SA.


Mariusz Bober
drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl