Środowa Audiencja Generalna

Drodzy Bracia i siostry!

Dzisiaj pragnąłbym zatrzymać się przy wizycie apostolskiej do Wielkiej Brytanii, jaką Bóg pozwolił mi w tych dniach zrealizować. Była to oficjalna wizyta a jednocześnie pielgrzymka do serca historii i współczesności narodu bogatego w kulturę i wiarę, jakim jest naród brytyjski. Mieliśmy do czynienia z wydarzeniem historycznym, które naznaczyło nowy ważny etap w długiej i złożonej historii wzajemnych relacji między tymi narodami a Stolicą Świętą. Zasadniczym celem mojej wizyty była beatyfikacja ks. Kardynała John-y Henry Newman-a, jednego z największych Anglików ostatnich czasów, wybitnego teologa i człowieka Kościoła. Rzeczywiście ceremonia beatyfikacji ukazała główny moment wizyty apostolskiej, której temat zainspirowany został z motta herbu kardynalskiego błogosławionego Newman-a: "Serce mówi do serca". A w tych czterech intensywnych i pięknych dniach przebytych na tej czcigodnej ziemi miałem radość przepowiadania do serc mieszkańców Wielkiej Brytanii a oni przemawiali do mojego (serca) szczególnie poprzez swoją obecność i świadectwo ich wiary. Mogłem, rzeczywiście się przekonać, jak bardzo dziedzictwo chrześcijaństwa jest jeszcze silne i wciąż działające w każdej sferze życia społecznego. Serce Brytyjczyków i cała ich egzystencja, otwarte są na rzeczywistość Pana Boga i mamy do czynienia z wieloma wyrazami religijności, co uwidoczniła jeszcze bardziej moja wizyta. Od pierwszego dnia mojego pobytu w Wielkiej Brytanii i w czasie całej mojej wizyty, wszędzie doświadczyłem gorącego przyjęcia ze strony władz i przedstawicieli różnorakich organizacji społecznych i przedstawicieli różnych Wyznań religijnych a szczególnie z strony tamtejszej całej ludności.

Po francusku

Drodzy bracia i siostry,

Wracam z sercem pełnym radości z podróży do Wielkiej Brytanii, wydarzenie historyczne i ważny krok na drodze relacji pomiędzy tym narodem i Stolicą Apostolską. Te cztery dni wypełnione różnymi spotkaniami, a szczególnie z królową podczas bardzo serdecznego przyjęcia w Szkocji, potem z premierem w Londynie, ukazały nie ulegającą wątpliwości rolę, jaką Wielka Brytania stale posiada na międzynarodowej arenie. Dzieląc wspólną troskę o przyszłość ludzkości, przypomniałem, że chrześcijańskie orędzie stanowi integralną część kultury narodów tych wysp : owoce pokoju, jakie przyniosło i nadal przynosi są tego świadectwem. Spotkanie z arcybiskupem Cantebury ukazało jaki związek łączy katolików i anglikanów, aby ukazać istotne znaczenie religii w publicznej debacie : daje ona etyczny fundament, który zdolny jest kierować wybory na wszystkich płaszczyznach życia społecznego. Następnie gorąco modliliśmy się o jedność wszystkich wspólnot chrześcijańskich Anglii w opactwie w Westminsterze, gdzie następca Piotra wszedł po raz pierwszy ! Celem mojej podróży była beatyfikacja kard. Johna Henry’ego Newman’a, wybitnego Anglika, wielkiego teologa i człowieka Kościoła rozmiłowanego w absolucie. Drodzy przyjaciele, oby jego nauczanie oświeci nasze sumienie, a jego wstawiennictwo otworzy nasze serce na Tego, który jest Prawdą ! Oby serce mówiło do serca !

Pozdrawiam pielgrzymów przybyłych z Alzacji, z Langres, Paryża i Poitiersa. W to święto św. Maurycego, pozdrawiam członków grupy psychoterapeutycznych z Montreux, w Szwajcarii. Oby nauczania i przykład bł. Johna Hnery’ego Newman nas inspiruje ! dobrego pielgrzymowania dla wszystkich !

Po hiszpańsku

Drodzy bracia i siostry,

Dzisiaj chciałbym mówić o podróży apostolskiej do Wielkiej Brytanii, którą odbyłem kilka dni temu. Była to wizyta o charakterze oficjalnym, a jednocześnie prawdziwa pielgrzymka do ziemi bogatej w wiarę i kulturę. Mogłem mieć różne spotkania z najwyższymi władzami politycznymi kraju, z parlamentarzystami, z przedstawicielami różnych religii, z chrześcijanami z innych wyznać, oraz z biskupami i wiernymi katolickimi. Wszystkim dziękuję za gorące przyjęcie, jakie mi zgotowano.

Najpierw, chciałem zachęcić brytyjskich katolików, aby nadal byli świadkami Ewangelii i prawdy moralnej, która z niej wypływa, i która leży u podstaw społeczeństwa prawdziwie ludzkiego, sprawiedliwego i wolnego. Chciałem także skierować się do wszystkich członków społeczeństwa, aby nawiązać szczery dialog, przekazując im nowość Ewangelii, którą nadal przeniknięta jest kultura zachodnia. Ta podróż apostolska potwierdziła moje głębokie przekonanie : stare narody europejskie zachowują swoją chrześcijańską duszę. I chociaż agresywny sekularyzm zagraża jej, to Kościół, przekonany o jej dobru, stara się, aby utrzymać tę bogatą tradycję.

Głównym punktem podróży była beatyfikacja kard. Johna Henry’ego Newman’a, wyjątkowej postaci w najnowszej historii tego kraju. Proszę Boga, za wstawiennictwem nowego błogosławionego, aby podtrzymywał cele i wysiłki katolickiej wspólnoty obecnej w Wielkiej Brytanii.

Pozdrawiam pielgrzymów j. hiszpańskiego, a szczególnie kapłanów z Papieskiego Kolegium Meksykańskiego z Rzymu, i wiernych przybyłych z Medellín. Zachęcam was do podziękowania Bogu za liczne owoce apostolskie mojej niedawnej wizyty w Anglii. Dziękuję bardzo.

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl