Jasna Góra zyskała relikwie św. Marka

Sanktuarium maryjne na Jasnej Górze zyskało relikwie św. Marka Ewangelisty, podarowane klasztorowi przez Koptyjski Kościół Ortodoksyjny. W zamian częstochowscy paulini przekazali Koptom relikwie swojego patriarchy, św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

O uroczystym przekazaniu relikwii, które odbyło się w poniedziałek wieczorem podczas modlitwy apelu jasnogórskiego, poinformowało we wtorek biuro prasowe Jasnej Góry. Głównym ośrodkiem Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego jest egipski Kair. Właśnie w tym mieście, w katedrze koptyjskiej, znajduje się sarkofag św. Marka. Koptyjski Kościół Ortodoksyjny wywodzi się z kościołów wschodnich, aktywnych w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.

Koptowie działają też na Węgrzech. Właśnie zwierzchnik tamtejszego kościoła koptyjskiego Abonayoussef Khalil wziął udział w przekazaniu relikwii. Częstochowscy paulini przekazali w sumie trzy relikwiarze ze szczątkami św. Pawła I Pustelnika. Trafią one do koptyjskiego kościoła św. Minasa Męczennika w Kairze, klasztoru św. Pawła na Pustyni Arabskiej w Egipcie (gdzie żył św. Paweł) oraz koptyjskiego kościoła św. Michała Archanioła w Budapeszcie.

Przeor Jasnej Góry, o. Roman Majewski, wskazał, że choć na terenie Pustyni Arabskiej znajduje się grób św. Pawła, nie ma tam obecnie żadnej cząstki jego ciała; przez wiele wieków jego relikwie zostały rozkradzione. Zwierzchnik Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego poprosił na Jasnej Górze o modlitwę za Egipt i jego mieszkańców. „Szczególnie w tych dniach, kiedy chrześcijanie w Egipcie wiele cierpią” – powiedział, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.

Założycielem Kościoła egipskiego był – według przekazów religijnych – św. Marek Ewangelista, autor najstarszej i najkrótszej z ewangelii. Koptyjski Kościół Ortodoksyjny wyodrębnił się w piątym wieku z patriarchatu aleksandryjskiego na skutek sporów narodowych i religijnych w Egipcie po soborze chalcedońskim. Kościół koptyjski należyto Światowej Rady Kościołów, włącza się też w działania ekumeniczne i współpracę kościołów chrześcijańskich.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl