Ks. Abp Michalik w książce „Wokół Roku Wiary”

„Wokół Roku Wiary” to tytuł najnowszej książki ks. abp. Józefa Michalika. Duchowny analizuje w niej list apostolski Benedykta XVI „Porta fidei”, ogłaszający Rok Wiary oraz pisze o wnioskach dla współczesnego polskiego Kościoła. 

Prezentacja publikacji odbyła się w siedzibie Episkopatu Polski.

Rok Wiary rozpocznie się 11 października, w 50. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II, a zakończy się 24 listopada 2013 roku, w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

Ks. Abp Michalik podkreślił, że wiara jest drogą do spotkania z Bogiem oraz, że jej najgłębszym narzędziem jest modlitwa. Przypomniał też słowa Leszka Kołakowskiego, który powiedział: „Dopóki żyje człowiek, to nic nie grozi zagładzie wiary i Kościoła”.

Książka arcybiskupa Michalika – jak podkreślił autor przedmowy kard. Stanisław Nagy – wpisuje się w rzeczywistość naszego kraju. „Polska wyszła z komunizmu i wkracza obecnie w laickość, w której możemy się zagubić. Kościół musi zdać sobie z tego sprawę i podjąć konkretne działania, aby temu zjawisku przeciwdziałać” – powiedział duchowny. Zdaniem kardynała, komentarz arcybiskupa Michalika stanowić będzie cenną pomoc duszpasterską w katechezie, w diecezjalnych sympozjach, w wykładach seminaryjnych i uniwersyteckich.

Publikacja ks. abp. Michalika, jak podkreślił kard. Nagy, w sposób „mistrzowski” tłumaczy i wykłada dokument papieski. „Ukazuje on opatrznościową rolę ks. prymasa Stefana Wyszyńskiego w aplikacji II Soboru Watykańskiego do warunków Kościoła polskiego. Doskonały znawca języka polskiego nie tylko pokazuje dokument papieski w pięknej, czytelnej polszczyźnie, ale też jego treść wtapia się w bystrą falę życia Kościoła polskiego” – zaznaczył kardynał.

Prorektor Papieskiego Wydziału Teologicznego św. Jana Chrzciciela w Warszawie, ks. prof. Krzysztof Pawlina wskazał z kolei, że książka ks. abp. Michalika stanowi „doskonałą diagnozę Kościoła, rodziny i społeczeństwa w Polsce”. Są w niej zawarte również wskazania duszpasterskie – dodał.

Redaktor naczelny Tygodnika „Niedziela” i wydawca książki ks. Ireneusz Skubiś powiedział, że ks. abp Michalik przekazuje nie tylko treść listu apostolskiego „Porta fidei”, ale również „dokonuje analizy dokumentu papieskiego i wyprowadza wnioski dla Kościoła w Polsce na dziś i na jutro”. Dodał, że autor sięga do myśli m.in. bł. Jana Pawła II i ks. Franciszka Blachnickiego oraz do katechizmu Kościoła katolickiego i katechizmu dla młodych „Youcat”.

Poszczególne rozdziały książki mówią m.in. o Kościele, praktyce życia chrześcijańskiego, katechezie, znaczeniu mszy św. i lektury Pisma świętego, przeżywaniu sakramentów świętych. Autor publikacji przypomina też o konieczności zaangażowania wiernych w życie Kościoła.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl