Inauguracja Światowych Dni Młodzieży

W Rio de Janeiro chwilę po północy zgodnie z czasem polskim rozpoczną się 28. Światowe Dni Młodzieży. Modlitewne spotkanie zainauguruje Msza św. na plaży Copacabana pod przewodnictwem ks. abp. Orani João Tempesta – Metropolity Rio de Janeiro. Transmisja w Radiu Maryja i TV Trwam.

– Dzisiaj o godz. 12.30 (czasu brazylijskiego) nasi rodacy będą uczestniczyć w spektaklu muzycznym pt. „Śpiewnik Papieski” w wykonaniu Teatru Es z Polski. O 13.45 zaplanowano występ muzyczny zespołu Młode Podhale z Polski, natomiast o godz. 11 oraz 15 musical „Lolek” o bł. Janie Pawle II w wykonaniu Katolickiej Wspólnoty Shalom z Brazylii. Dzisiaj oficjalnie rozpoczną się 28. Światowe Dni Młodzieży, które będziemy transmitować dla Państwa na antenie Radia Maryja i TV Trwam. O godz. 16 czasu brazylijskiego nastąpi rozpoczęcie spotkania: Nieszpory, Różaniec, występy muzyczne, natomiast o godz. 18.30 rozpoczęcie naszej transmisji ze ŚDM Rio 2013, gdzie nastąpi uroczyste wprowadzenie Krzyża ŚDM oraz Ikony Matki Bożej. O godz. 19 sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem ks. abp. Orani João Tempesta, Metropolity Rio de Janeiro. Wysłuchamy także przemówienia przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich – naszego rodaka JE ks. kard. Stanisława Ryłka – informuje o. Piotr Dettlaff, CSsR, który relacjonuje spotkanie młodych z Ojcem Świętym w Brazylii.

Pierwszym punktem podróży apostolskiej Papieża była oficjalna ceremonia powitania w ogrodzie pałacu Guanabara, siedzibie gubernatora stanu.

Ojciec Dariusz Drążek, który dla Radia Maryja i TV Trwam relacjonuje pielgrzymkę Papieża Franciszka akcentuje, że od pierwszych chwil przylotu uderza pokora Ojca Świętego.

– Ojciec Święty wie, że aby dotrzeć do narodu brazylijskiego trzeba wejść przez bramę Jego wielkiego serca. Mówił wręcz po cichu, tak delikatnie: „niech mi wolno będzie delikatnie zapukać do tej bramy; proszę o pozwolenie na wejście i spędzenie tego tygodnia z wami”. To pokazuje w całej pełni postawę Ojca Świętego Franciszka z którą tu przyjechał – powiedział o. Dariusz Drążek CSsR.

Ojciec Marek Raczkiewicz, który również relacjonuje dla nas spotkanie Ojca Świętego wskazuje na troskę Papieża o przyszłość młodzieży.

– Ojciec Święty zaprasza wszystkich, którzy mogą wpłynąć na przyszłość tych młodych ludzi, aby zatroszczyć się o warunki materialne i duchowe dla pełnego rozwoju; dać im mocne fundamenty, na których będą mogli budować życie, przekazać wartości, otworzyć horyzonty – nie tylko te materialne, ale też zapewnić nadprzyrodzony horyzont, właśnie tego pragnienia autentycznego szczęścia, jakie jest w sercu każdego młodego człowieka. Zauważyliśmy wielką troskę Ojca Świętego – w tym pierwszym wystąpieniu – o ludzi młodych, o przyszłość tego młodego pokolenia. Ojciec Święty odpowiadając na pytanie: kim jest młodzież? powiedział, że jest ona oknem, przez które przychodzi na świat przyszłość. O tą przyszłość rzeczywiście trzeba zadbać – powiedział o. Marek Raczkiewicz, redemptorysta z Madrytu.

RIRM

drukuj