Rio de Janeiro w Świebodzinie

W Świebodzinie polska młodzież spotka się pod największą figurą Chrystusa na świecie. Przez dwa dni młodzi w Świebodzinie i uczestnicy 28. Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro będą łączyć się razem. To dwudniowe wydarzenie, przyjmie formę rozbudowanego czuwania, w czasie którego w nocy przewidziany jest telemost z Rio.

W programie przewidziano czas na wspólną modlitwę, śpiewy, tańce, czy zabawy. Młodzi, którzy zgromadzą się pod największą figurą Jezusa na świecie, wezmą udział we wspólnym czuwaniu z Ojcem Świętym Franciszkiem oraz przyjrzą się Orędziu Papieża Benedykta XVI.

Ks. Robert Patro, jeden z organizatorów spotkania podkreśla, że sama inicjatywa zrodziła się z prostego porównania. Zarówno w Rio de Janeiro, jak i Świebodzinie znajdują się wspaniałe figury Jezusa Chrystusa.

Stwierdziliśmy, że wielu młodych Polaków, zapewne ze względów materialnych, nie jest w stanie polecieć do Rio. W związku z tym w naturalny sposób łączymy te dwa miasta, te dwie figury. Stąd zrodziła się idea, aby podobne spotkanie zrobić w Polsce. Ks. bp Stefan Regmunt podjął decyzję, że będzie się ono odbywało u nas – podkreślił ks. Robert Patro, duszpasterz młodzieży diecezji zielonogórsko – gorzowskiej.

Po wspólnej Mszy św. uczestnicy połączą się przez telemost z Rio de Janeiro, gdzie Ojciec Święty Franciszek spotka się na czuwaniu modlitewnym z młodzieżą z całego świata. Jak podkreślają organizatorzy: „Będziemy wtedy razem, tworząc jedno ciało Chrystusa”.

Chcemy gromadzić młodych ludzi przy Chrystusie. Tam gdzie gromadzą się ludzie w imię Chrystusa, jest Chrystus. Chcemy tym ludziom pokazać żyjącego Jezusa, to że Chrystus żyje i jest wśród nas. Chcemy dać im możliwość doświadczenia obecności żywego Boga pośród swego Kościoła. Chcemy również pokazać Kościół, wspólnotę ludzi wierzących, modlących się, nie lękających się tego, że wierzą w Chrystusa, potrafiących świadczyć o Chrystusie. Chcemy pokazać Kościół, który żyje, mający relacje, w którym jest działanie Boże oraz to działanie czysto ludzkie. Chcemy, żeby ci młodzi ludzie, gromadzący się przy figurze Chrystusa Króla, mogli wyjechać z tego miejsca z entuzjazmem i zapałem. Tak bardzo potrzeba żeby oni w swoich środowiskach świadczyli o tym, że są ludźmi wierzącymi, że nie wstydzą się Chrystusa – powiedział ks. Robert Patro.

Program spotkania skonstruowano na kanwie orędzia Benedykta XVI, skierowanego do młodych. To właśnie w nim, ustępujący Następca św. Piotra, podkreślił ogromne znaczenie młodzieży w misji ewangelizacyjnej Kościoła wołając: „Jesteście pierwszymi misjonarzami wśród swych rówieśników”.

PROGRAM SPOTKANIA

Plakat Spotkania

Kliknij aby powiększyć

RIRM

drukuj