Krzyż – znak największej miłości Boga do człowieka

Ojciec Święty Franciszek wraz z młodzieżą przybyłą na 28. Światowe Dni Młodzieży w piątkowe popołudnie odmówił modlitwę Anioł Pański z balkonu Pałacu Arcybiskupiego w Rio de Janeiro. Wieczorem przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej na plaży Copacabana.

To kolejne spotkania Ojca Świętego z ludźmi młodymi, którzy przybyli na 28. Światowe Dni Młodzieży do Brazylii.

Ojciec Święty w swoim rozważaniu podczas południowego spotkania z wiernymi odniósł się do samej modlitwy Anioł Pański, która w tradycji brazylijskiej nazywana jest Godziną Maryi.

Jest to prosta modlitwa, którą należy odmawiać w trzech charakterystycznych porach dnia, wyznaczających rytm naszych codziennych działań: rano, w południe i o zachodzie słońca. A jest to ważna modlitwa. Zachęcam wszystkich, aby ją odmawiali wraz ze Zdrowaś Maryjo – mówił Ojciec Święty.

Papież Franciszek przywołał postacie świętych Anny i Joachima – rodziców Maryi, których Kościół szczególnie wspomina w dzisiejszej liturgii. Na kanwie tego wspomnienia Papież odniósł się do ważnej wartości w życiu każdego człowieka jaką jest rodzina.

Jakże cenną wartością jest rodzina, jako uprzywilejowane miejsce przekazywania wiary! Biorąc pod uwagę środowisko rodzinne, chciałbym podkreślić jedną rzecz: dziś, we wspomnienie świętych Joachima i Anny w Brazylii, a także w innych krajach obchodzone jest święto dziadków. Jak bardzo są oni ważni w życiu rodziny, w przekazywaniu owego dziedzictwa humanizmu i wiary, istotnego dla każdego społeczeństwa – zaznaczył  Ojciec Święty.

Wszystkie spotkania, które mają miejsce w trakcie Światowych Dni Młodzieży służą zamyśleniu nad własnym stosunkiem do przeżywanej wiary. Zaznaczył to dzisiaj bardzo wyraźnie Ojciec Święty zwracając się do zebranych w trakcie modlitwy Anioł Pański.

Chciałbym, aby moja wizyta w Rio odnowiła we wszystkich miłość do Chrystusa i do Kościoła, radość ze zjednoczenia z Nim i przynależności do Kościoła, a także zobowiązanie do życia wiarą i dawania o niej świadectwa – powiedział papież Franciszek w swoim rozważaniu.

Przed modlitwą Anioł Pański, Ojciec Święty w jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc miasta – Quinta da Boa Vista, gdzie znajduje się rezydencja cesarzy Brazylii wyspowiadał trzy młode kobiety i dwóch mężczyzn. Następnie w Pałacu Arcybiskupim św. Joachima, Papież spotkał się z młodymi więźniami.

Wieczorem Ojciec Święty po raz kolejny udał się na plażę Copacabana, aby tam wspólnie z ludźmi młodymi przeżyć nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Papież Franciszek podkreślił w swoim rozważaniu, że przybywa w to miejsce, aby towarzyszyć Chrystusowi w Jego cierpieniu, a moment ten jest jednym z najważniejszych podczas tych Światowych Dni Młodzieży.

Tego wieczoru szczególnie w centrum stanął krzyż. Papież Franciszek przywołał postać błogosławionego Jana Pawła II, który podarował młodzieży krzyż, który stał się znakiem spotkań młodzieży z całego świata. Papież zaznaczył tym samym, że nikt nie może obok krzyża przejść obojętnie. Ten znak zawsze porusza i dotyka głębi serca człowieka.

Nikt nie może dotknąć krzyża Jezusa, nie pozostawiając na nim czegoś z siebie i nie biorąc czegoś z krzyża Jezusa do swojego życia. Chciałbym, aby w Waszych sercach dziś wieczorem, gdy towarzyszycie Panu, zabrzmiały trzy pytania: Co pozostawiliście na krzyżu Wy, drodzy młodzi Brazylijczycy, w ciągu tych dwóch lat, podczas których przemierzał on Wasz ogromny kraj? A co pozostawił krzyż Jezusa w każdym z Was? I wreszcie, czego uczy ten krzyż nasze życie? – mówił papież Franciszek.

Papież po raz kolejny zapewnił młodych, że Chrystus jest blisko nich, że zna ich problemy, bolączki i słabości. Jezus poprzez drzewo krzyża łączy się z tym, co w nas grzeszne, słabe, wymagające dotyku i uleczenia.

W krzyżu Chrystusa jest cierpienie, ludzki grzech, w tym i nasz, a On przyjmuje wszystko z otwartymi ramionami, bierze na siebie nasze krzyże i mówi nam: Odwagi! Nie niesiesz ich sam! Niosę je wraz z Tobą, a Ja pokonałem śmierć i przyszedłem, aby dać Ci nadzieję, aby dać Ci życie (…) czujemy, że cierpiący Chrystus jest blisko nas, jest jednym z nas, dzieli do końca nasze pielgrzymowanie. Nie ma w naszym życiu krzyża małego czy też wielkiego, którego Pan nie dzieliłby z nami! – mówił papież Franciszek.

Papież ukazywał młodym ludziom wartość Bożego miłosierdzia, które jest bez miary. Poprzez udzielenie Sakramentu Pokuty i Pojednania i spotkanie z młodymi więźniami. Boże miłosierdzie wskazuje na Krzyż – znak największej miłości Boga do człowieka. Te wszystkie wydarzenia piątkowego dnia prowadziły do momentu kulminacyjnego – do spojrzenia na krzyż Chrystusa.

Drodzy młodzi, do krzyża Chrystusa przynosimy nasze radości, cierpienia, nasze niepowodzenia. Znajdziemy serce otwarte, które nas rozumie, przebacza nam, kocha nas i chce, abyśmy wnosili tę samą miłość w nasze życie, byśmy kochali każdego naszego brata i siostrę taką samą miłością. Niech się tak stanie! – powiedział na zakończenie rozważania Ojciec Święty.

Transmisję tych wydarzeń przeprowadziła TV Trwam oraz Radio Maryja.

W sobotę, piątego dnia Światowych Dni Młodzieży papież sprawował będzie Mszę św. z udziałem księży biskupów, przybyłych na ŚDM i spotka się w Teatrze w Rio de Janeiro z przedstawicielami władz i życia politycznego Brazylii. Wieczorem na błoniach Guaratiba, gdzie mogą zmieścić się nawet 2 miliony osób, Franciszek weźmie udział w czuwaniu modlitewnym z młodzieżą i wygłosi do niej przemówienie.

RIRM

drukuj