fot. PAP/Waldemar Deska

Generał paulinów: modlimy się o mądrość i jedność dla Polaków

Do modlitwy o mądrość i jedność dla Polaków, aby potrafili różnić się, ale mądrze, uczciwie i z troską o naród wezwał wiernych podczas głównych uroczystości 300-lecia koronacji jasnogórskiego obrazu Matki Bożej generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski.

O. Chrapkowski powitał wiernych zgromadzonych na uroczystej Mszy św., która rozpoczęła się dziś przed południem na wałach Jasnej Góry. W uroczystości uczestniczą przedstawiciele władz państwowych, wśród nich prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, a ze strony władz kościelnych m.in. episkopat Polski.

Mszy przewodniczy nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosi prymas Polski ks. abp Wojciech Polak. W trakcie Mszy nastąpi również odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu.

„Maryja z jasnogórskiego wizerunku, tak bliska każdemu Polakowi, jest przede wszystkim matką. Matko, przyjdź do nas – tak przed 60 laty wołali wierni zgromadzeni u stóp klasztoru” – powiedział w powitaniu generał zakonu paulinów, nawiązując do złożonych wówczas w Częstochowie Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego.

„Dzisiaj modlimy się o mądrość i jedność dla wszystkich Polaków, abyśmy potrafili różnić się, ale mądrze, uczciwie i z troską o naród, którego korzenie są osadzone w tradycji krzyża, pod którym stoi nieugięcie Matka i Królowa. Tej naszej najlepszej Matce chcemy dzisiaj przyrzec na nowo wierność krzyżowi jej Syna i zawołać: Królowo Polski, przyrzekamy” – zaznaczył o. Arnold Chrapkowski.

Główne obchody 300-lecia koronacji jasnogórskiego wizerunku papieskimi koronami odbywają się w przypadającą 26 sierpnia uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.

Koronacja jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej papieskimi koronami odbyła się na Jasnej Górze 8 września 1717 roku. Było to pierwsze takie wydarzenie na świecie poza Rzymem. Zgromadziło ok. 200 tys. pielgrzymów, co na owe czasy było ogromną rzeszą.

PAP/RIRM

drukuj