Ekwador: Papież: przybywam jako świadek Bożego miłosierdzia

Ojciec Święty Franciszek rozpoczął podróż apostolską do Ameryki Południowej. Przybywam jako świadek Bożego miłosierdzia i wiary w Jezusa Chrystusa – mówił Papież w czasie ceremonii powitalnej w Ekwadorze.

Jego Świątobliwość odwiedzi także Boliwię i Paragwaj. Jego pielgrzymka potrwa do 12 lipca.

W niedzielę papież przyleciał do wstrząsanego konfliktami społecznymi Ekwadoru, który w 2008 roku ogłosił bankructwo i od tego czasu żyje głównie na kredyt.

Na międzynarodowym lotnisku w stolicy kraju Quito odbyła się ceremonia powitania Ojca Świętego w której wziął udział prezydent kraju Rafael Correa.

Papież podziękował przedstawicielom władz Ekwadoru za gościnne przyjęcie. Powiedział, że przybywa do tego kraju jako świadek Bożego Miłosierdzia i wiary w Jezusa Chrystusa. Wskazał na przykłady świętych z Ekwadoru. Jak powiedział żyli oni wiarą, a praktykując miłosierdzie przyczyniali się do udoskonalania społeczeństwa.

Odwiedziłem Ekwador kilkakrotnie ze względów duszpasterskich; podobnie i dzisiaj przybywam jako świadek Bożego miłosierdzia i wiary w Jezusa Chrystusa. Ta sama wiara, która przez wieki ukształtowała tożsamość tego narodu i wydała tyle dobrych owoców, a wśród nich znakomite osobistości, takie jak święta Maria Anna od Jezusa, św. brat Michał Febres, św. Narcyza od Jezusa lub błogosławiona Mercedes od Jezusa Molina, beatyfikowana w Guayaquil trzydzieści lat temu podczas wizyty papieża Jana Pawła II. Żyli oni wiarą intensywnie i z entuzjazmem, a praktykując miłosierdzie przyczynili się w różnych dziedzinach do udoskonalenia ekwadorskiego społeczeństwa swoich czasów – mówił papież Franciszek.

Ojciec Święty podkreślił, że także i dziś możemy znaleźć w Ewangelii klucze, które pozwalają nam sprostać obecnym wyzwaniom, doceniając różnice, krzewiąc dialog i uczestnictwo bez wykluczeń.

– Z tego miejsca chciałbym objąć cały Ekwador. Od szczytu Chimborazo aż po wybrzeża Pacyfiku; od puszczy amazońskiej po Wyspy Galapagos. Nigdy nie traćcie zdolności do dziękowania Bogu za to, co uczynił i co dla was czyni; zdolności do obrony maluczkich i prostych, troski o wasze dzieci i starców, ufności do młodych oraz podziwiania szlachetności waszego ludu i niepowtarzalnego piękna waszego kraju – powiedział papież.

To druga w historii Ekwadoru wizyta papieża. Przed 30 laty był tam Ojciec Święty Jan Paweł II.

* * *

W poniedziałek papież Franciszek uda się do miasta Guayaquil. W miejscowym parku Samanes, jednym z największych w całej Ameryce Łacińskiej, odprawi Mszę św. Po powrocie do Quito papież spotka się w Pałacu Prezydenckim z szefem państwa i odwiedzi katedrę.

Transmisję z pielgrzymki przeprowadzą TV Trwam i Radio Maryja.

Na wtorek zapowiedziano spotkanie papieża Franciszka z biskupami Ekwadoru, Mszę św. pod jego przewodnictwem i wizytę na uniwersytecie katolickim, gdzie wygłosi przemówienie.

W środę papież Franciszek odwiedzi dom dla seniorów, prowadzony przez zakonnice, a następnie spotka się z duchowieństwem w narodowym sanktuarium maryjnym „El Quinche”.

 

RIRM/PAP

drukuj