Dzień Świętości Życia

Dziś obchodzimy Dzień Świętości Życia. Z tej okazji Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przy Episkopacie Polski przygotował kampanię społeczną „Razem przy stole”.

Kampania ma zachęcić polskie rodziny do spożywania wspólnych posiłków, co pozwala budować wzajemne więzi oraz rozwijać relacje między rodzicami i dziećmi. Inspiracją kampanii był apel Ojca św. Benedykta XVI, który podczas ubiegłorocznego VII Światowego Spotkania Rodzin w Mediolanie prosił, by rodziny przypomniały sobie czym jest niedziela, aby spotykały się na Eucharystii, ale i wspólnie przy stole.

Anna Murawska, matka sześciorga dzieci oraz moderatorka organizująca warsztaty dla rodziców i małżonków Akademii Familijnej zaznacza, że kampania ma wymiar edukacyjny. Dzieci uczą się przede wszystkim wspólnotowego wymiaru posiłków.

– Kampania „Razem przy stole”  została zaproponowana, dlatego że coraz mniej czasu spędzamy przy rodzinnym stole. Współcześnie ludzie mają problemy z komunikacją. Natomiast stół może być okazją, żeby przełamać bariery. To świetna okazja do budowania wzajemnych relacji, jedności rodziny. Przy stole jesteśmy dla siebie, okazujemy miłość. Siedzimy naprzeciwko siebie, patrzymy sobie w oczy, rozmawiamy. Rodzice mogą wtedy nauczyć wiele swoje dzieci – powiedziała Anna Murawska.

Patronem honorowym inicjatywy jest ks. bp Kazimierz Górny, przewodniczący Rady ds. Rodziny przy Konferencji Episkopatu Polski. MATERIAŁ PROMOCYJNY

Decyzję o tym, żeby Dzień Świętości Życia obchodzić w Polsce w uroczystość Zwiastowania Pańskiego podjął Episkopat Polski w 1998 r. To odpowiedź na nauczanie błogosławionego Ojca św. Jana Pawła II zawarte w encyklice Evangelium Vitae.

 „Trzeba, aby dzień ten był przygotowany i obchodzony przy czynnym udziale wszystkich członków Kościoła lokalnego. Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i każdej kondycji. Należy zwłaszcza ukazywać, jak wielkim złem jest przerywanie ciąży i eutanazja, nie należy jednak pomijać innych momentów i aspektów życia, które trzeba każdorazowo starannie rozważyć w kontekście zmieniającej się sytuacji historycznej” – napisał w encyklice Jan Paweł II.

RIRM

drukuj