fot. PKWP

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym – łączność z Sudanem Południowym

Cierpią, bo mają odwagę przyznać się do Jezusa. Wierzą, choć ta wiara może kosztować ich utratę życia. Dziś Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Tym razem szczególną modlitwą otaczamy Sudan Południowy. Kraj pogrążony jest w wojnie domowej. Chrześcijanie zmagają się też z głodem i brakiem dostępu do wody.

Na całym świecie ponad 600 milionów chrześcijan żyje w krajach, gdzie są prześladowania. Chrześcijanie giną w brutalnych atakach. Są zmuszani do opuszczania swoich domów. Tak sytuacja wyglądała między innymi w Iraku, gdzie tzw. Państwo Islamskie postawiło chrześcijanom trzy warunki.

– Zmienić wiarę na islam, albo mają płacić podatki, albo dali im trzy dni, żeby uciekać, ale bez niczego – wskazała Maryam Kurda, chrześcijanka z Iraku, która doświadczyła prześladowań.

Wcale nie łatwiej mają mieszkańcy istniejącego od ośmiu lat Sudanu Południowego. To najmłodsze państwo świata liczy ponad 13 milionów mieszkańców. Chrześcijanie stanowią tutaj około 77 proc. Kraj ten pogrążony jest w wojnie, głodzie i suszy.

– Z tego powodu 2 miliony ludzi opuściło Sudan Południowy migrując do sąsiadujących państw, gdzie mieszkają w obozach dla uchodźców – podkreślił Konrad Ciempka z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Sytuacja chrześcijan w Sudanie Południowym jest dramatyczna. Nieustannie dochodzi do zamieszek plemiennych. Brakuje podstawowych rzeczy – podkreślił ks. bp Stephen Nyodho Ador Majwok z diecezji Malakal w Sudanie Południowym. [czytaj więcej] 

– Z wielu miejsc ludzie musieli być ewakuowani. Jeśli są ewakuowani, to potrzebują wszystkiego. To namioty, jedzenie, woda, leki. Tego wszystkiego brakuje – akcentował ks. bp Stephen Nyodho Ador Majwok.

Dlatego w dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym łączymy się w modlitwie z chrześcijanami zamieszkującymi Sudan Południowy.

– Tam jest obecnie najgorsza sytuacja, jaka w świecie dotyka obecnie chrześcijan. Do tego głodu spowodowanego suszą doszła jeszcze kolejna klęska – powódź, która zatruła nieliczne studnie i zbiorniki wody – zwrócił uwagę ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w trakcie „Nocy Świadków” w Bazylice Mariackiej. Właśnie wtedy Kraków modlił się za prześladowanych chrześcijan. Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym obchodzimy w Polsce po raz jedenasty.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl