fot. twitter.com/SMBCZ

Częstochowa. Msza św. prymicyjna księdza biskupa Przybylskiego

Ks. bp Andrzej Przybylski odprawił w niedzielę na Jasnej Górze pierwszą Mszę św. jako biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. Uroczystość święceń biskupich ks. Przybylskiego odbyła się dzień wcześniej w częstochowskiej Archikatedrze Świętej Rodziny.

Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej koncelebrowali m.in. przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra i generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, który wręczył księdzu biskupowi Przybylskiemu kopię wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej. Sam ksiądz biskup prosił zgromadzonych o modlitwę w intencji jego posługi.

Ks. bp Przybylski przypomniał, że choć pochodzi z Łowicza, to od czasu studiów jest związany z Częstochową.

„Większość swojego życia spędziłem w Częstochowie, a jak w Częstochowie, to i na Jasnej Górze. W różnych odpowiedzialnościach i posługach tutaj byłem i zawsze tu się czułem jak w domu” – powiedział.

„Dla mnie ta modlitwa, to wpatrywanie się w oblicze Matki Bożej to było jeszcze jedno, już teraz na nowym etapie życia, nowej posługi, zawierzenie Maryi tego wszystkiego, co przede mną, a czego nie wiem, bo to wszystko dla mnie jest nowe” – dodał ksiądz biskup. Decyzja papieża Franciszka o mianowaniu księdza prałata Przybylskiego biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej została ogłoszona 20 maja br. Msza św. z uroczystością konsekracji została odprawiona w sobotę w Bazylice Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie.

Głównym konsekratorem był metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo, a współkonsekratorami – nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio oraz arcybiskup senior archidiecezji częstochowskiej ks. abp Stanisław Nowak. W uroczystościach brali też udział inni hierarchowie, wśród nich ks. kard. Stanisław Dziwisz. List z gratulacjami i życzeniami dla nowego biskupa przysłał prezydent Andrzej Duda oraz przewodniczący episkopatu ks. abp Stanisław Gądecki.

Ksiądz biskup Andrzej Przybylski ma 52 lata, przez ostatnie dwa lata był proboszczem parafii św. apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Przez cały czas swojego kapłaństwa czynnie związany był z redakcją Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Pracował w nim jako redaktor i opublikował wiele tekstów. Jest otwarty na współczesne formy komunikacji. Jako jeden z pierwszych kapłanów w Polsce prowadził swój kapłański blog. Jest obecny również na Facebooku.

PAP/RIRM

drukuj