Czas modlitwy i oczekiwania

Kościół i katolicy na świecie trwają wraz z Benedyktem XVI na modlitwie o wybór nowego Następcy św. Piotra. Trwa okres sede vacante, czyli wakat na Stolicy Piotrowej, który zakończy wybór Papieża. Już wiadomo, że w najbliższy poniedziałek odbędzie się pierwsza kongregacja generalna kardynałów, na której może zostać wyznaczona data konklawe.

– Odtąd będę już tylko pielgrzymem, który rozpoczyna ostatni etap swej ziemskiej wędrówki – mówił Ojciec Święty Benedykt XVI do zgromadzonych w Castel Gandolfo wiernych w czwartek, przed zakończeniem swego pontyfikatu. Było to ostatnie publiczne wystąpienie emerytowanego już Papieża, w którym zapewnił o swojej miłości, modlitwie i refleksji, jakimi będzie służył dobru wspólnemu, dobru Kościoła i ludzkości. Około 2,5 godziny później, dokładnie o godz. 20.00, zgodnie z decyzją Benedykta XVI o rezygnacji oficjalnie rozpoczęło się sede vacante w Kościele. Symbolicznie ten moment zaznaczony został już w Castel Gandolfo, kiedy Gwardia Szwajcarska o godz. 20.00 zamknęła bramy Pałacu Apostolskiego i przestała pełnić wartę. Natomiast w Watykanie, dokładnie o tej samej godzinie, opieczętowano apartamenty papieskie. Rytowi nałożenia pieczęci przewodniczył kamerling Kościoła katolickiego ks. kard. Tarcisio Bertone, który sprawował urząd sekretarza stanu w czasie pontyfikatu Benedykta XVI. Następnego dnia wicekamerling ks. abp Pier Luigi Celata założył pieczęcie w apartamencie papieskim w Pałacu Laterańskim w Rzymie.

W czasie kiedy Stolica Piotrowa czeka na swojego Papieża, pieczę nad Kościołem sprawuje ks. kard. Tarcisio Bertone, kardynał kamerling. To jeden z niewielu urzędów, który obowiązuje podczas sede vacante. – W życiu diecezji i parafii nie zmienia się nic: biskupi diecezjalni i proboszczowie kontynuują swoją posługę, celebracje liturgiczne są sprawowane jak zawsze – mówi ks. kard. Francesco Coccopalmerio, przewodniczący Papieskiej Rady Tekstów Legislacyjnych. Zwraca uwagę na modyfikację modlitwy eucharystycznej Mszy św., w której zwykle wymienia się imię Papieża. – Zostaje wymienione tylko imię biskupa diecezji – dodaje.

Urzędy zawieszone

Artykuł 14 konstytucji apostolskiej „Universi Dominici Gregis” z 22 lutego 1996 roku precyzuje, że w czasie sede vacante zawieszone są prace watykańskich urzędów, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, prefektów, przewodniczących i członków wszystkich dykasterii. Wyjątkiem jest wspomniany urząd kamerlinga i penitencjarza większego. Zgodnie z przepisami w tym czasie ks. kard. Tarcisio Bertone wraz z pomocą Kolegium Kardynalskiego przewodniczy Kościołowi. Swoje obowiązki w tym okresie pełni jeszcze penitencjarz większy ks. kard. Manuel Monteiro de Castro, kardynał wikariusz dla diecezji rzymskiej ks. kard. Agostino Vallini, a także archiprezbiter bazyliki watykańskiej ks. kard. Angelo Comastri. Jak powiedział ks. kard. Coccopalmerio, w tym czasie podejmowane mogą być decyzje dotyczące bieżących spraw. Nie zapadają natomiast kluczowe decyzje, one pozostaną w gestii przyszłego Papieża.

W tym czasie kardynałowie przyjeżdżają do Rzymu, gromadząc się pod przewodnictwem ks. kard. Angelo Sodano. Rzecznik watykański ks. Federico Lombardi poinformował, że Sekretariat Stanu wysłał komunikaty do placówek dyplomatycznych na całym świecie o rozpoczęciu sede vacante. Natomiast w poniedziałek, 4 marca, o godzinie 9.30 odbędzie się pierwsza tzw. kongregacja generalna, spotkanie kardynałów, którzy wezmą udział w konklawe. Oni ustalą dokładną datę rozpoczęcia konklawe. Będą mogli w nim uczestniczyć kardynałowie, którzy nie ukończyli 80. roku życia (jest ich 117).

Siła modlitwy

Rzecznik Stolicy Apostolskiej ujawnił także, że rozmawiał z ks. abp. Georgiem Gänsweinem, prefektem Domu Papieskiego, pytając o samopoczucie Benedykta XVI po zakończeniu pontyfikatu. W czwartkowy wieczór i piątkowy poranek Ojciec Święty odpoczywał i spędzał czas na modlitwie. Odmawiał Różaniec w ogrodach Pałacu Apostolskiego, ale oglądał też wiadomości. Wczoraj wczesnym rankiem, jak zwykle o godz. 7.00, odprawił Mszę Świętą. Jak poinformował ks. Lombardi, Ojciec Święty zabrał ze sobą książki o tematyce biblijnej. Potwierdził też, że po dwóch miesiącach pobytu w Castel Gandolfo Benedykt XVI przeniesienie się do monasteru Mater Ecclesiae, na terenie Watykanu, poświęcając się modlitwie, medytacji i pracy naukowej.

Warto zwrócić uwagę, że wraz z pontyfikatem Benedykta XVI zakończyły się jego wpisy na Twitterze. Nie wiadomo, czy tę formę kontaktu w wiernymi z całego świata podejmie nowy Papież. Faktem jest jednak, że od 12 grudnia ubiegłego roku wpisy Ojca Świętego śledziło na tym portalu społecznościowym ponad 3 mln internautów. Ostatni wpis Benedykta XVI pojawił się 28 lutego o godz. 17.00: „Dziękuję za waszą miłość i wasze wsparcie. Obyście, stawiając Chrystusa w centrum waszego życia, mogli zawsze doświadczać radości!”.

Agnieszka Gracz Watykan

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl