W Watykanie są już wszyscy kardynałowie

W Rzymie są już wszyscy elektorzy. Łącznie przybyło 115 kardynałów.  Wciąż jednak nie wiadomo, kiedy rozpocznie się konklawe. Odpowiedzi nie przyniosła również popołudniowa kongregacja kardynałów w Watykanie, obradujących codziennie od poniedziałku.

W dwóch czwartkowych kongregacjach uczestniczyło ponad 150 kardynałów, także ci, którzy z racji wieku nie wezmą udziału w konklawe.

Ostatni przybył do Rzymu ksiądz kardynał elektor z Wietnamu Jean-Baptiste Pham Minh Man. Tym samym, w związku z obecnością wszystkich, nieoficjalnie wyrażane są nadzieje, że decyzja o terminie inauguracji wyboru następcy Benedykta XVI może zostać ogłoszona w piątek.

Po porannej kongregacji poinformowano, że Kolegium Kardynałów zaaprobowało zredagowaną przez jego dziekana ks. kard. Angelo Sodano treść telegramu kondolencyjnego do przedstawicieli władz Wenezueli w związku ze śmiercią prezydenta Hugo Chaveza.

Przed uczestnikami kongregacji przed południem wystąpili hierarchowie odpowiedzialni za sprawy ekonomiczne w Watykanie, przedstawiając sytuację finansową – poinformował rzecznik ksiądz Federico Lombardi. Po południu zaś głos zabrało 16 kardynałów. Treść ich wystąpień, tak jak wszystkich, objęta jest tajemnicą.

Ksiądz Lombardi tłumaczył wcześniej dziennikarzom, że propozycję daty konklawe przedstawi członkom Kolegium do aprobaty jego dziekan ks. kard. Sodano, ale dopiero wtedy – jak zastrzegł – gdy panować będzie przekonanie o tym, że dalsze dyskusje na bieżące tematy Kościoła nie są potrzebne. Do tej pory – wyjaśnił rzecznik – takie opinie nie zostały jeszcze wyrażone.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl