Chrześcijanie obrządku wschodniego świętują Boże Narodzenie

Wierni Kościołów obrządku wschodniego obchodzą dziś Boże Narodzenie. Według zwyczaju, po zakończonym nabożeństwie, pobłogosławioną w Wigilię w cerkwiach oliwą kapłan kreśli na czołach wiernych znak krzyża.

Poświęcone chlebki są polewane oliwą i dzielone dla wszystkich obecnych w świątyni, co symbolizuje ich jedność jako wspólnoty parafialnej.

Centralne uroczystości Bożego Narodzenia miały miejsce w Przemyślu – informuje ks. Bogdan Stepan, kanclerz kurii greckokatolickiej.

– W naszej cerkwi greckokatolickiej, obrządku greckokatolickiego, centralne uroczystości w katedrach były odprawiane w Przemyślu, gdzie główną mszę celebrował metropolita przemysko-warszawski Jan Martyniak i biskup pomocniczy Eugeniusz Popowicz. A we Wrocławiu biskup wrocławsko-gdański Włodzimierz Juszczak – mówi ks. Bogdan Stepan.

Boże Narodzenie w Kościołach obrządku wschodniego podobnie jak w tradycji Kościoła rzymskokatolickiego poprzedzone jest Wigilią.

– Kościół greckokatolicki w Polsce świętuje Boże Narodzenie 2 tygodnie później, według kalendarza Juliańskiego. Święta Bożego Narodzenia trwają 3 dni i poprzedzone są Wigilią, podobnie jak  w Kościele obrządku łacińskiego. Jest uroczysta wieczerza, tzw. kutia, tylko że u nas nie ma opłatka, a dzielimy się przy stole wigilijnym prosforą, odmawiając zwyczajnie modlitwy: za zebranych, za rodzinę, za zmarłych. Tradycyjne potrawy wigilijne to kutia, prosfora, pierogi, barszcz – w zależności od regionu, w którym świętują wierni, od zwyczajów, od danego terenu – podkreśla kanclerz kurii greckokatolickiej.

Jutro chrześcijanie wschodni obchodzą święto Świętej Rodziny, a w niedzielę św. Szczepana. Już dziś domy zaczną odwiedzać kolędnicy.

W niedzielę, po modlitwie Anioł Pański – słowa pozdrowień skierował do nich Ojciec Święty Franciszek.

– Składam serdeczne życzenia siostrom i braciom kościołów wschodnich, którzy będą obchodzić Boże Narodzenie. Niech pokój, który Bóg podarował ludzkości przez narodziny Jezusa słowa Wcielonego wzmocni w nich wszystkich wiarę, nadzieję i miłość oraz udzieli umocnienia wspólnotom chrześcijańskim, którzy przeżywają próby – mówił papież Franciszek.

Święta Bożego Narodzenia w kościołach obrządku wschodniego poprzedzał 40-dniowy post, bardzo ściśle przestrzegany zwłaszcza przez ostatnie dni przed wigilią.

Wierni w kościele wschodnim również spożywali wigilijną wieczerzę. Różnica polegała na tym, że dzielili się oni chlebem przaśnym tzw. prosforą a nie opłatkiem.

Wczoraj w nocy wierni uczestniczyli w kilkugodzinnych liturgiach, które są odpowiednikiem pasterki w kościele katolickim. Pobłogosławiony tam chleb rozdaje się dziś wiernym – mówi ks. Siergiej Greczkowski.

– Ten chleb, który był pobłogosławiony rozdaje się wiernym. Ten chleb polewa się święconym winem, ludzie podchodzą do księdza i on ich pomazuje św. olejem. W tym dniu jest dużo śpiewów. Przed liturgią jest jutrznia. W kanonach wysławiamy Pana Boga, Dzieciątko Jezus – powiedział ks. Siergiej Greczkowski.

W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia młodzież zacznie kolędować niosąc gwiazdę. Także w kościołach obrządku wschodniego w czasie pierwszych dni świąt Bożego Narodzenia wspomina się Świętą Rodzinę oraz św. Szczepana.

 

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl