fot. twitter.com/CaritasPolska

Caritas Polska pomaga poszkodowanym w nawałnicach

Caritas Polska udziela pomocy osobom poszkodowanym w nawałnicach. Uruchomiony został system doraźnej pomocy; centra diecezjalne w najbardziej poszkodowanych województwach wytypowały już ok. 300 rodzin, które otrzymają wsparcie.

Ponadto Caritas angażuje wolontariuszy, którzy pomagają w usuwaniu skutków nawałnic w gospodarstwach należących do osób starszych, samotnych i chorych.

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Caritas poszukuje ochotników, którzy pojadą do miejscowości Brda koło Rytla w woj. pomorskim i będą pomagać w usuwaniu skutków nawałnic. Wyjazd jest planowany jutro z Koszalina i ma potrwać do piątku. Przez ten czas ochotnicy będą mieli zapewnione wyżywienie oraz noclegi.

Organizowana jest również zbiórka środków na rzecz poszkodowanych w wyniku zniszczeń. O szczegółach mówi ks. Marek Dec, wicedyrektor Caritas Polska.

– W pierwszej kolejności uruchomiliśmy sms charytatywny, ponieważ to jest najszybsze nasze działanie. Na numer 72052 możemy wysłać sms o treści „WICHURA”, który wspiera pulę tej doraźnej pomocy. Wpłaty są możliwe również na nasze konto na stronie Caritas.pl – również z dopiskiem „WICHURA”. Liczymy na naszych darczyńców. Te pierwsze wpłaty świadczą o wielkiej serdeczności i wielkiej życzliwości dla poszkodowanych. Niemniej jednak ogrom tych nieszczęść jest znaczny. Te 3000 gospodarstw i domostw, o których słyszymy z wiadomości, to jeszcze jest dla nas cel odległy, ale liczymy na państwa wsparcie – podkreśla ks. Marek Dec.  

Już wcześniej w odpowiedzi na pilne potrzeby Caritas Polska przeznaczyła ponad 30 tys. złotych dla poszkodowanych. Pieniądze te pochodziły ze specjalnego funduszu klęsk żywiołowych.

RIRM

drukuj