Dziś wyrusza transport z polską pomocą dla Nepalu

Dziś wieczorem z Polski do Nepalu poleci samolot z pomocą rządową i organizacji pozarządowych, w tym Polskiego Czerwonego Krzyża – poinformował PCK. Ofiarom trzęsienia ziemi mają być przekazane koce, a także m.in. leki i żywność.

W ramach pomocy dla ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu Polski Czerwony Krzyż przekazał 1500 sztuk koców, które będą rozdysponowane wśród potrzebujących – poinformowała Małgorzata Szukała z PCK.

Według Rafała Sakowskiego z PCK pomoc jest realizowana w ramach współpracy jego organizacji z innymi organizacjami pozarządowymi, a także instytucjami rządowymi – RCB, MSZ, MSW i MON. Dodał, że resort obrony zapewnił transport lotniczy.

W ramach pomocy, oprócz kocy, na które władze Nepalu przede wszystkim zgłosiły zapotrzebowanie, są m.in. namioty, leki, żywność – zaznaczył Sakowski.

PCK, jak poinformowała Małgorzata Szukała, włączył się też w międzynarodową zbiórkę, koordynowaną przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

W sobotę 25 kwietnia w Nepalu doszło do trzęsienia ziemi o ogromnej sile (7.8 w skali Richtera). Ponad 8 milionów osób zostało dotkniętych skutkami kataklizmu. W związku z katastrofalną sytuacją humanitarną, rząd Nepalu i organizacje pozarządowe zaapelowały o pomoc. Najważniejsze potrzeby to opieka medyczna, woda i żywność oraz schronienie.

Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak mówił w czwartek, że działające w Nepalu grupy poszukiwawczo-ratownicze oficjalnie zakończyły już fazę ratowniczą. Ratownicy, w tym polscy strażacy, będą teraz pomagać w dotarciu do ofiar kataklizmu i udzielać pomocy medycznej.

Na miejscu jest 81 polskich strażaków (dwóch z nich jest lekarzami, dziewięciu – ratownikami medycznymi) z ciężkiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej HUSAR, oraz sześciu ratowników z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Strażacy prawdopodobnie wrócą do Polski w połowie przyszłego tygodnia.

PCK informuje, że każdy, kto chce pomóc, może przekazać pieniądze na rzecz ofiar.

10 maja w kościołach w Polsce odbędzie się zbiórka pieniędzy na rzecz tych, którym udało się uciec przed żywiołem.

PAP/RIRM

drukuj