fot. wikipedia

M. Morawiecki: w ubiegłym roku przekazaliśmy 43 mln zł na pomoc dla uchodźców

W ubiegłym roku przekazaliśmy na pomoc dla uchodźców 43 mln zł; to cztery raz więcej niż wcześniej. W bieżącym i w przyszłym roku chcemy zwiększyć tę kwotę – zapowiedział dziś wicepremier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki był pytany przez dziennikarzy o kwoty przeznaczane przez Polskę dla uchodźców po uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę fabryki silników Mercedes-Benz w Jaworze (Dolnośląskie).

„W ostatnim roku podnieśliśmy kwotę pomocy dla uchodźców do 43 mln zł, w bieżącym i przyszłym roku chcemy zwiększyć kwotę przeznaczoną na uchodźców” – mówił wicepremier.

Mateusz Morawiecki dodał, że pieniądze przeznaczane są na pomoc dla szpitali oraz działalność humanitarną.

„Szkolimy też policjantów, nasi policjanci i żołnierze są w kilku krajach. Pomagają m.in. w zapewnieniu spokoju w obozach dla uchodźców, by nie dochodziło tam do niepotrzebnych napięć” – podkreślił wicepremier.

Polityk podał, że może zadeklarować, iż pomoc uchodźcom przekazywana przez polski rząd będzie co roku wyższa.

„A jeżeli mówimy o środkach finansowych, to należy pamiętać, że pomoc jednemu człowiekowi na miejscu – w Syrii czy Afryce Północnej jest tańsza niż po przyjeździe do Europy” – zauważył Mateusz Morawiecki.

PAP/RIRM

drukuj