Bóg zapłać za wszystko!

Wypowiedź o. Tadeusza Rydzyka CSsR, Dyrektora Radia Maryja przed Mszą św. sprawowaną w Toruniu w XXI Rocznicę Powstania Radia Maryja.

Jesteśmy braćmi i siostrami. Naszym Ojcem jest Ojciec Niebieski. Przychodzimy tutaj, żeby złożyć mu w ofierze całe nasze życie. To nas jednoczy. Nie wiem, czy czujecie, że jesteśmy braćmi i siostrami? Witamy wszystkich bardzo gorąco. Nie byłoby tego, gdyby nie było ducha braterskiego i siostrzanego.

Dziękujemy wam za Rodzinę Radia Maryja, za 21 lat. Wszystko zaczęło się w tym kościele, na Mszy św. o godzinie 12:00. To była niedziela, 8 grudnia. Prowincjałem był wówczas śp. o. Jacek Gajda. Gdyby dbał bardziej o zdrowie i słuchał lekarzy, to byłby z nami dzisiaj. Wiemy na pewno, że jest w niebie. Dziękujemy Panu Bogu za taki zarząd naszej prowincji redemptorystów, że mieli odwagę pobłogosławić to dzieło.

Dziękujemy wszystkim. Najpierw współbraciom redemptorystom. Dziękuję bardzo ojcu Janowi. Jak przyszedłem tu po święceniach, to mnie instruował, jak uczyć dzieci do Pierwszej Komunii. Były też inne rzeczy. Podziękowania składam na ręce ojca prowincjała Janusza Soka, który jest dzisiaj razem z nami i ojca wiceprowincjała Piotra Chyły. Bóg zapłać.

Dzisiejszej Mszy św. przewodniczy ks. bp ordynariusz naszej diecezji – Andrzej Suski. Słowo Boże wygłosi ks. bp Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej. Jest z nami ks. bp Edward Frankowski z Sandomierza, ks. bp Stefan Regmunt – ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz – ordynariusz diecezji drohiczyńskiej, ks. bp Wiesław Alojzy Mering – ordynariusz diecezji włocławskiej, ks. bp Stanisław Stefanek – bp. senior diecezji łomżyńskiej, ks. bp  Tadeusz Bronakowski z diecezji łomżyńskiej, ks. bp Jan Styrna – ordynariusz diecezji elbląskiej i ks. bp Stanisław Napierała – bp. senior diecezji kaliskiej. Dostaliśmy wiele listów od poszczególnych biskupów. Chcieli być z nami, ale termin nie pasował. Może dlatego, że uroczystości przestawiliśmy na 1 grudnia.

Są wśród nas parlamentarzyści. Nie będę mówił z jakiej partii, ale pewnie właściwych, bo inni by nie przyszli. Z Torunia widzę jedną posłankę – panią Annę Sobecką, witamy. Jest z nami pan poseł Mariusz Błaszczak, Krzysztof Jurgiel, Joachim Brudziński, Jan Dziedziczak, Małgorzata Gosiewska, Marzena Machałek, Gabriela Masłowska, Dariusz Piątkowski, Małgorzata Sadurska, Andrzej Jaworski – miał imieniny wczoraj, Jerzy Materna, Michał Jach, Jacek Osów, Zbigniew Kuźmiuk, Dariusz Bąk, Czesław Hoc, Krzysztof Ardanowski, Jan Szyszko, Jolanta Szczypińska, Łukasz Zbonikowski, Szymon Giżyński, Marcin Mastalerek, Izabela Kloc, Stanisław Pięta, Tomasz Latos, Beata Kempa, Piotr Szeliga, Bartosz Kownacki. Senatorowie: Jan Maria Jackowski, Jerzy Chróścikowski, pani Alicja Zając, pani Beata Gosiewska, pan Stanisław Kogut, pan Waldemar Kraska. Europosłowie: pan poseł Janusz Wojciechowski, Marek Gróbarczyk i pan profesor Mirosław Piotrowski. Są z nami również przedstawiciele „Solidarności”. Pani Maria Ochman, Sekretariat Służby Zdrowia oraz pan Kazimierz Grajcarek – górnik. Witamy też pana ministra Antoniego Macierewicza. Cieszymy się bardzo, że jest z nami pani Ewa Błasik, żona generała poległego pod Smoleńskiem. Jutro w Kościele Miłosierdzia Bożego, o godz. 12:15 odbędzie się Msza Święta za pana generała Andrzeja Błasika i za ofiary smoleńskie. Zapraszamy! Dziękujemy, że jest też Zespół Wspierania Radia Maryja na czele z panem profesorem Januszem Kaweckim. Wszystkich witamy bardzo serdecznie.

Kochani, jest z nami gospodarz miasta Torunia – pan prezydent Michał Zalewski wraz z wiceprezydentem. Bóg zapłać za to. Są siostry zakonne. Widzę Matkę generalną sióstr Loretanek i siostry Loretanki. Jest instytut ks. kard Wyszyńskiego Matki Bożej Królowej Jasnogórskiej. Widzę siostry Józefitki, siostry Elżbietanki, siostry Nazaretanki, siostry Zmartwychwstanki. Bóg zapłać wszystkim.

Kochani, Bóg zapłać za wszystko. Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za wszystko. Za Radio Maryja, Rodzinę Radia Maryja. Wszystkim kapłanom, którzy od początku nie tylko wspierali nas modlitwą, ale i ofiarą. Przyjeżdżali z Bydgoszczy żeby być zachętą, współbracia wielkie dzięki za to. Służymy Panu Bogu wszyscy tzn. infułaci, prałaci, kanonicy i wszyscy służymy Panu Bogu. Pan Bóg wszystkich widzi.

Na sercu szczególnie leży mi uczelnia, bo to jest przyszłość. Proszę popatrzeć co budujemy. Jak źle się działo w Polsce to zakładali uczelnie. Bóg zapłać wszystkim profesorom z naszej uczelni. Jest pan Ryszard Bender i inni profesorzy. Dziękujemy każdemu. Dziękujemy tym, którzy o tej uczelni mówią. Uczelnia jest bardzo dobra. Takie ma opinie nie tylko w Polsce. Teraz budujemy jeszcze Kościół. Wotum wdzięczności za Jana Pawła II. Na pewno wielu z was widziało, jak daleko posunięte są prace na budowie. Zaczęliśmy 20 czerwca. Jesteśmy o miesiąc za szybko. Niemal tak, jak autostrady w Polsce, które są drogie, ale za to byle jakie. Nie porównujmy do nich naszej budowy. Najdroższe w świecie autostrady są w Polsce. Wiadomo, że lepsze są na Białorusi. Wszystko zależy od nas. Bóg zapłać tym, którzy to budują. Jest dzisiaj z nami budowniczy. Najważniejszy po Panu Bogu – Andrzej Ryczek. Specjalnie przyleciał z Nowego Jorku na uroczystość. Wczoraj miał imieniny. Panie Andrzeju niech pan się pokaże. Pan jest skromny, wiemy o tym. Jeszcze raz mówię ten człowiek robi to z serca, nie bierze ani 5 groszy. Co wy na to? Bóg zapłać za wszystko.

drukuj