fot. twitter.com/EpiskopatNews

Bł. Natalia Tułasiewicz patronką nauczycieli

Męczennica, bł. Natalia Tułasiewicz została dziś ogłoszona patronką nauczycieli w Polsce. Decyzję w tej sprawie podjęła watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Decyzja kongregacji o ustanowieniu bł. Natalii Tułasiewicz patronką nauczycieli w Polsce jest odpowiedzią na prośbę przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp. Stanisława Gądeckiego.

Natalia Tułasiewicz była polonistką. W 1943 r. wyjechała jako pełnomocnik – emisariusz rządu londyńskiego i świecki apostoł – do Hanoweru, by pomagać pracownikom przymusowym. W wyniku dekonspiracji uwięziono ją w Hanowerze, potem przebywała w Kolonii. Następnie trafiła do obozu w Ravensbrück, gdzie podejmowała misję ewangelizacji. 31 marca 1945 r. zabrano ją do komory gazowej.

W czasie konferencji ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, odczytał dekret watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Bł. Natalia Tułasiewicz, męczennica, wypełniając obowiązki nauczycielki, zatroskana była o staranność głoszenia Ewangelii, a także z największym zapałem głosiła Chrystusa, „pragnąc świętości dla dusz wielu”. Nauczyciele w Polsce otaczają ją szczególnym kultem – wskazał duchowny.

Jak zaznaczył bł. Natalia Tułasiewicz pokazała, że „istnieje możliwość dążenia do świętości poprzez spełnianie obowiązków świeckich w swoim życiu”.

Tegoroczna ogólnopolska pielgrzymka nauczycieli na Jasną Górę będzie poświęcona osobie bł. Natalii Tułasiewicz.

Zachęcamy do wysłuchania archiwalnej audycji „Rozmowy niedokończone”  poświęconej postaci bł. Natalii Tułasiewicz pt. „Przypatrzmy się powołaniu naszemu – świecki apostoł bł. Natalia Tułasiewicz”.

Zuzanna Dąbrowska, Warszawa/RIRM/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl