fot. PAP/Jerzy Ochoński

Białystok: Rozpoczęły się Dni Patronalne miasta

Modlitwy, specjalny program on-line przygotowany przez Archidiecezję Białostocką, gala nagród za propagowanie idei miłosierdzia, złożą się na rozpoczęte w niedzielę po południu Dni Patronalne Białegostoku. Dedykowane są błogosławionemu ks. Michałowi Sopoćce, patronowi miasta.

Ks. Michał Sopoćko (1888-1975) był w latach 1933-1936 w Wilnie spowiednikiem i powiernikiem duchowym świętej siostry Faustyny Kowalskiej. Oboje byli zaangażowani w promowanie kultu Bożego Miłosierdzia i są nazywani orędownikami tego kultu. Ks. Michał Sopoćko mieszkał i pracował w Białymstoku od 1947 r. do śmierci w 1975 r.

Ks. Michał Sopoćko patronem Białegostoku jest od lutego 2016 roku. Decyzję w tej sprawie podjęła Rada Miasta. Dni Patronalne odbywają się pod koniec września, związane są z kolejnymi rocznicami beatyfikacji ks. Michała Sopoćko, co miało miejsce w Białymstoku 28 września 2008 roku.

Dni patronalne rozpoczęła po południu Msza św. i procesja z relikwiami bł. księdza Michała Sopoćki do białostockiej katedry. Główne wydarzenia dni patronalnych zaplanowano w poniedziałek.

„Ze względu na sytuację związaną z epidemią koronawirusa, dni te mają w tym roku specyficzny charakter. Aby umożliwić jak największej liczbie osób włączenie się w obchody, Archidiecezja Białostocka przygotowała 12-godzinną audycję poświęconą osobie, działalności i wielkiej spuściźnie, jaką w Białymstoku pozostawił bł. ks. Michał Sopoćko. Audycja emitowana będzie na kanale YouTube ArchiBial MEDIA 28 września 2020 r. od godz. 8.00 do 20.00” – poinformowała w informacji Katarzyna Kakowska z Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego Archidiecezji Białostockiej.

W audycji znajdą się np. słowo metropolity białostockiego ks. abp Tadeusza Wojdy i poranna modlitwa z Domu Sióstr Jezusa Miłosiernego na ul. Poleskiej w Białymstoku. Potem w programie zaplanowano filmy dokumentalne, rozmowy z gośćmi (m.in. z Ireneuszem Korzińskim, wicepostulatorem procesu kanonizacyjnego ks. Sopoćki), konkursy – także dla najmłodszych – wirtualny spacer śladami ks. Sopoćki w Białymstoku.

Nie zabraknie transmisji popołudniowej Mszy św. w intencji mieszkańców miasta oraz gali wręczenia nagród „Michały”, które miesięcznik Archidiecezji Białostockiej „Drogi Miłosierdzia” przyznaje za propagowanie idei miłosierdzia.

Dni patronalne są współorganizowane z miastem Białystok.

PAP

drukuj