Anioł Pański z Ojcem Świętym Benedyktem XVI

Drodzy bracia i siostry!

W tę czwartą i ostatnią niedzielę Adwentu, liturgia mówi nam o dobrej nowinie jaką Anioł przyniósł Maryi. Kontemplując niezwykłą twarz Najświętszej Maryi Panny w ikonie, w momencie w którym Maryja otrzymuje przesłanie Anioła i jemu daje odpowiedź na Boże wezwanie, -jesteśmy dogłębnie wzruszeni przez
wewnętrzny blask jakim ona promieniuje. Z tego misterium płynie światło, prawdy. Podczas tego rozważania chciałbym się szczególnie zatrzymać nad znaczeniem dziewictwa Maryi, nad faktem, iż pozostając Dziewicą, w jej łonie poczęło się Dziecię.

W tle tego wydarzenia z Nazaret jest przesłanie Izajasza. Oto, Dziewica pocznie i
porodzi syna, którego nazwą Emmanuel. Ta starożytna obietnica, odnalazła swoje wypełnienie we Wcieleniu Syna Bożego. I rzeczywiście, nie tylko Maryja Dziewica poczęła to Dziecię, stało się to za przyczyną Ducha Św. a więc samego Boga.

Istota ludzka, która zaczyna życie w Jej łonie, bierze ciało z Maryi, ale jej istnienie pochodzi całkowicie od Boga. Jest w pełni człowiekiem, dziełem ziemi – używając symbolu biblijnego – ale przychodzi z góry, z nieba. Fakt, że Maryja poczyna pozostając Dziewicą. jest więc czymś istotnym dla poznania Jezusa i dla naszej wiary, ponieważ potwierdza, że inicjatywa pochodzi od Boga i przede wszystkim objawia, kim jest poczęty. Jak mówi Ewangelia: „Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym” (Łk 1,35). W tym sensie dziewictwo Maryi i bóstwo Jezusa gwarantują się nawzajem.

Oto dlaczego tak ważne jest to jedyne pytanie, które Maryja „bardzo poruszona” kieruje do Anioła: „Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?” (Łk 1,34). W swej prostocie Maryja jest bardzo mądra: nie wątpi w moc Boga, ale chce zrozumieć lepiej Jego wolę, aby w pełni poddać się tej woli.

Maryja jest nieskończenie przewyższona przez tajemnicę, choć w sposób doskonały zajmuje miejsce, które w centrum tej tajemnicy Jej zostało przydzielone. Jej serce i umysł są pełne pokory i to właśnie dzięki Jej szczególnej pokorze, Bóg oczekuje „tak” od tej dziewczyny, aby zrealizować swój zamysł. Szanuje Jej godność i wolność. „Tak” Maryi zakłada jednocześnie macierzyństwo i dziewictwo, i pragnie, aby wszystko w Niej przyczyniło się do chwały Bożej, a Syn który się z Niej narodzi, mógł być w pełni darem łaski.

Drodzy przyjaciele, dziewictwo Maryi jest jedyne i niepowtarzalne; ale jego znaczenie duchowe odnosi się do każdego chrześcijanina. W swej istocie jest ono związane z wiarą: faktycznie, kto głęboko ufa miłości Bożej, przyjmuje do siebie Jezusa, przyjmuje jego Boże życie dzięki działaniu Ducha Świętego. I to jest tajemnica Bożego Narodzenia! Życzę wam wszystkim, abyście przeżywali ją z głęboką radością.

Tłumaczenie: Radio Maryja

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl