fot. PAP

Abp Michalik: rodziny wielopokoleniowe mają wielki potencjał

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zabrał wczoraj głos na zakończenie dwudniowego warszawskiego spotkania przewodniczących episkopatów Europy Środkowo-Wschodniej. Arcybiskup poruszył problem związany z kryzysem rodziny.

Rodzina pomimo problemów nadal ma powszechną akceptację społeczną – powiedział ks. abp Józef Michalik. Wśród zagrożeń arcybiskup wymienił rosnący odsetek związków partnerskich i rozwody.

Utrzymuje się przekonanie, że z rodziny najwięcej bierzemy i że ma ona pewne funkcje do wypełnienia – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Zauważył jednak, że są w tym obrazie pewne niekonsekwencje ponieważ rośnie liczba związków nieformalnych czy rozwodów. Wysoko w hierarchii wartości pozostaje jednak przyjaźń, „czyli tęsknota za drugim człowiekiem przechowuje się w społeczeństwie” – zaznaczył.

– Jestem optymistą także w sprawach kryzysów rodzinnych. Jeśli wszyscy zwrócimy głębszą uwagę na to co się dzieje, to rodzina będzie dalej mogła być tą przystanią do której każdy człowiek wraca chętnie, gdzie się odradza, gdzie każdy ma swoje miejsce. Są pewne sposoby, żeby to mogło łatwiej nastąpić. Uważam, że nie wykorzystujemy należycie dziadków. Właśnie to rodziny wielopokoleniowe mają wielki potencjał oraz magazyn mądrości i miłości. Są pomocą dla młodych rodzin – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Ksiądz Arcybiskup mówił też, że księża biskupi docenili zaangażowanie polskich ruchów obrony życia. Z badań statystycznych instytucji kościelnych wynika, że w zeszłym roku o 7 proc. wzrosła liczba osób uważających aborcję za zabójstwo, za pozbawienie życia.

RIRM

 

drukuj