fot. facebook.com/PPPPMMK

37. Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Maryi Matki Kościoła wyjdzie na szlak 16 sierpnia

37. Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Maryi Matki Kościoła wyruszy na pątniczy szlak 16 sierpnia z konkatedry Matki Bożej Zwycięskiej na stołecznym Kamionku. Z powodu epidemii na Jasną Górę pójdzie maksymalnie 30 osób. Reszta będzie pielgrzymować duchowo.

Pielgrzymka rozpocznie się 16 sierpnia Mszą św. godzinie 6.00 w konkatedrze. Eucharystii będzie przewodniczył ordynariusz warszawsko-praski ks. bp Romuald Kamiński. Pątnikom będzie towarzyszyć hasło zaczerpnięte ze słów Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego: „Wszystko oddawać Maryi!”.

„Rozważania na poszczególne dni będą oparte na tekście Jasnogórskich Ślubów Narodu. Wpatrując się w postać Prymasa Tysiąclecie będziemy chcieli uczyć się od niego zawierzenia Bogu za przyczyną Najświętszej Maryi Panny” – powiedział kierownik 37. Praskiej Pielgrzymki Pieszej Pomocników Maryi Matki Kościoła ks. Rafał Goliński.

Duchowny zwrócił uwagę, że współczesne czasy pełne są zabiegania i nerwowości powodując wiele napięć i nieporozumień w ludzkich relacjach.

„Czas pielgrzymki będzie więc okazją do swego rodzaju zatrzymania, podjęcia głębszej refleksji nad sobą, nad swoim życiem i uczenia się na nowo budowania relacji z innymi” – powiedział ks. Rafał Goliński.

Z powodu epidemii na szlak wyruszy w tym roku tylko grupa 30 osób, w której górna granica wieku pątnika nie przekroczy 50. lat. Reszta jest zaproszona do pielgrzymowania duchowego.

„Nie będziemy zmieniać dotychczasowej trasy pielgrzymki. Wytyczenie nowej wymaga bowiem sporo czasu i zaangażowania. W związku z tym, postanowiliśmy czerpać z dorobku minionych lat. Poza tym, na szlaku mijamy zaprzyjaźnione parafie” – powiedział ks. Rafał Goliński.

Program dla pielgrzymów duchowych w dniach 16-25 sierpnia będzie realizowany w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze przez werbistę ks. Marcina Piwnickiego.

„Po Mszy św. o godz. 18.00 będą konferencje tematyczne związane z myślą przewodnią danego dnia. Codzienne spotkanie będzie wieńczył Apel Jasnogórski” – zapowiedział kierownik 37. Praskiej Pielgrzymki.

Ks. Rafał Goliński wspomniał, że planowane są również transmisje porannych Mszy św. z pątniczego szlaku, które można będzie śledzić w mediach społecznościowych pielgrzymki.

Praska Pielgrzymka Piesza jest najstarszą pielgrzymką wyruszającą ze stolicy do Częstochowy. Po raz pierwszy wyszła w 1657 roku, jako dziękczynienie za śluby króla Jana Kazimierza. Wznowiona w 1984 roku po 67 latach przerwy idzie zupełnie inną trasą niż pozostałe wychodzące z Warszawy.

Na Jasną Górę pątnicy dotrą 25 sierpnia, czyli w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

Ruch Pomocników Maryi Matki Kościoła został powołany do istnienia przez ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, 26 sierpnia 1969 roku. Jako stowarzyszenie został zaaprobowany przez Konferencję Episkopatu Polski w 2009 r.

PAP

drukuj