Hospicjanci Polscy u Matki Bożej Gietrzwałdzkiej

Przed nami 43. spotkanie Formacyjnego Kręgu Hospicjantów Polskich im. świętego Wincentego Palloniego. W dniach 1-3 maja br. rodzina hospicyjna z całej Polski przybędzie do sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

Podczas trzydniowego spotkania zgłębione zostanie zagadnienie obecności i roli wspólnoty hospicyjnej i konkretnego hospicjanta w życiu Kościoła. Tematem przewodnim spotkania jest hasło „Nawrócenie w środowisku hospicyjnym”. Konferencje dla uczestników wygłosi ks. Aleksander Orzech SAC.

– W 1996 roku w sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej zjechali się wolontariusze z kilkunastu polskich hospicjów. Wówczas postanowili spotykać się w sanktuariach maryjnych, by umocnić się duchowo, nabrać sił do posługi chorym i ich rodzinom. Spotkania te są okazją do wymiany doświadczeń jakie wolontariusze – wyjaśnia w rozmowie z Radiem Maryja ks. Marek Kujawski SAC, założyciel i duszpasterz Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu i jednocześnie koordynator Formacyjnego Kręgu Hospicjantów Polskich.

Z biegiem czasu poszerzyło się grono uczestników spotkania. Do wolontariuszy dołączyli chorzy, ich rodziny oraz osoby osierocone. – Razem tworzymy jedną całość. Jesteśmy wspólnotą, a przede wszystkim rodziną, w której żyją różni ludzi – dodaje ks. Kujawski.

Duszpasterz radomskiego hospicjum zwraca uwagę, że współcześnie coraz trudniej poświecić swój czas bezinteresownie innym.

– Z roku na rok obserwujemy jak zmniejsza się liczba wolontariuszy, którzy bez żadnej korzyści majątkowej posługują przy chorych. Chcemy naszymi spotkaniami pokazać, że jest to nie tylko trudna praca, ale także ubogacająca duchowo – mówi ks. Marek Kujawski SAC.

W trakcie trzydniowego spotkania nie może zabraknąć czas na modlitwę.

– Każdego dnia uczestniczymy we Mszy Świętej. Już pierwszego dnia spotkania istnieje możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Ponadto wspólnie odmawiamy Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a także uczestniczymy w Drodze Krzyżowej. Oczywiście jest także czas na osobistą modlitwę z naszym Zbawicielem ukrytym w Najświętszym Sakramencie. Całonocne adoracje pozwalają ta modlitwę z Chrystusem. Ten czas modlitwy jest każdemu potrzebny. To moment wyciszenia od codziennych trosk – podkreśla pallotyn.

Spotkania rodziny hospicyjnej odbywają się dwa razy do roku.

– Pierwsze spotkanie mamy w lutym. Wówczas przybywamy do Królowej Polski. Z kolei w terminie majowym gromadzimy się u Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Ze względów finansowych musieliśmy zrezygnować z organizacji spotkań w sanktuariach maryjnych w Europie, które odbyły się m.in. w Fatimie i francuskim La Salette – wyjaśnia ks. Marek Kujawski.

Szczegółowy program spotkania dostępny jest TUTAJ.

Izabela Kozłowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl