30. rocznica II Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

Dziś przypada 30. rocznica II Pielgrzymki Ojca św. Jana Pawła II do Polski. 16 czerwca 1983 roku Papież wylądował w Warszawie, po czym przewodniczył Mszy św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Hasłem pielgrzymki były słowa „Pokój Tobie Polsko, Ojczyzno moja”.

Początkowo wizytę papieską zaplanowano na sierpień 1982 roku, w 600 – lecie obecności obrazu Jasnogórskiego w Polsce. W związku ze stanem wojennym przyjazd Ojca św. okazał się niemożliwy. Ostatecznie doszło do niego rok później. Władza obawiała się przyjazdu Jana Pawła II do Polski. Starano się ograniczać liczbę uczestników uroczystości oraz odmawiano ułatwień administracyjnych. Nie wydano również zgody na odwiedziny papieża w miastach Wybrzeża.

Trasa pielgrzymki przebiegała przez: Warszawę, Niepokalanów, Częstochowę, Poznań, Katowice, Wrocław, Górę św. Anny i Kraków. W jej trakcie Papież wyniósł na ołtarze troje polskich błogosławionych: matkę Urszulę Leduchowską, ojca Rafała Kalinowskiego oraz brata Alberta Chmielowskiego. Pielgrzymka miała charakter patriotyczny. W jej trakcie Ojciec św. powoływał się na słowa ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, nawiązywał do wiedeńskiej wiktorii króla Jana III Sobieskiego oraz cytował Bogurodzicę.

19 czerwca na Jasnej Górze Ojciec Święty odprawił Mszę św. z okazji 600 – lecia cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Podczas homilii Papież dokonał refleksji nad pojęciem wolności.

Naród jest prawdziwie wolny, gdy może kształtować się jako wspólnota określona przez jedność kultury, języka, historii. Państwo jest istotnie suwerenne, jeśli rządzi społeczeństwem i zarazem służy dobru wspólnemu społeczeństwa i jeśli pozwala narodowi realizować właściwą mu podmiotowość, właściwą mu tożsamość. Naród ginie, gdy znieprawia swojego ducha – naród rośnie, gdy duch jego coraz bardziej się oczyszcza, tego żadne siły zewnętrzne nie zdołają zniszczyć – podkreślał Jan Paweł II w trakcie II Pielgrzymki do Ojczyzny.

Prof. Wojciech Polak podkreśla, że II Pielgrzymka Ojca św. do Ojczyzny, wlała w serca Polaków ogromną nadzieję. Przypomnijmy, że papieska podróż miała miejsce w czasie stanu wojennego.

To był jeden z najbardziej dramatycznych okresów w naszej historii. Władze stłumiły nadzieje na to, że Polacy mogą żyć w demokratycznym, wolnym, szanującym wartości chrześcijańskim kraju. Wprowadziły reżim niewiele odbiegający od stalinowskiego. Jan Paweł II dodał Polakom otuchy. Entuzjazm był olbrzymi. Było to swoiste święto wolności. Po Mszy św. na stadionie dziesięciolecia wielki tłum ruszył, skandując solidarnościowe, narodowe oraz chrześcijańskie hasła. Demonstracje solidarnościowe, popierające Ojca św. oraz wyrażające sprzeciw wobec stanu wojennego odbywały się wszędzie, we wszystkich miastach. Ojciec św. w swoich kazaniach był bardzo odważny. Bardzo zdecydowanie i krytycznie odnosił się do tego, co działo się w Polsce, do terroru i twardych, brutalnych rządów wojskowych. Pamiętam tę pielgrzymkę, jako wspaniały zastrzyk nadziei dla umęczonego społeczeństwa polskiego – podkreślił prof. Wojciech Polak, historyk i nauczyciel akademicki.

Podczas pobytu w kraju Ojciec Święty spotkał się m.in. z Henrykiem Jabłońskim, ówczesnym przewodniczącym Rady Państwa oraz dwukrotnie z gen. Wojciechem Jaruzelskim. Udało się także doprowadzić do prywatnej audiencji z Lechem Wałęsą, do której doszło w tatrzańskiej Dolinie Chochołowskiej.


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl