24. pielgrzymka do Wilna wyruszyła z Suwałk

Ponad 800 osób wyruszyło we wtorek w 24. pieszej pielgrzymce z Suwałk (Podlaskie) do Ostrej Bramy w Wilnie na Litwie. Na miejsce mają dotrzeć 24 lipca.

Rano pątnicy wzięli udział we Mszy św. odprawionej przez ks. bp. Jerzego Mazura, biskupa ełckiego w kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach. Potem wyruszyli w drogę w kierunku Sejn. Granicę polsko-litewską przekroczą w czwartek rano w okolicach Berżnik.

W tegorocznej pielgrzymce biorą udział pielgrzymi z Polski i zagranicy. Pielgrzymka odbywa się pod hasłem „Jak Maryja uwierzyć w Syna Bożego”. Jak mówił ks. bp Jerzy Mazur w kazaniu podczas Mszy  św., Matka Boska jest przewodniczką w wierze zarówno dla pielgrzymów jak i dla pozostałych wiernych, bo ona zna drogę do Chrystusa.

Kierownik pielgrzymki salezjanin ks. Tomasz Pełszyk powiedział, że pielgrzymka ma nie tylko charakter duchowy.

 Dzisiaj wyruszyliśmy na pielgrzymkę do Ostrej Bramy. Idziemy 10 dni, w siedmiu grupach pielgrzymkowych. Po drodze odwiedzamy Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie. Oni czekają na tych, którzy z Ojczyzny przychodzą. Chcemy odwiedzić mieszkańców litewskich miejscowości, gdzie mieszkają Polacy. Oni co roku przyjmują nas, jak byśmy znali się od lat. Długo przygotowują się, by nas ugościć najlepiej jak można.Tęsknią za tymi spotkaniami. Jak sami mówią – przynosimy im odrobinę polskości, ale i Boga. Rodzą się nowe znajomości, przyjaźnie nawet na długie lata. Ludzie na Wileńszczyźnie żyją skromnie, ale dostrzega się tutaj tą polską gościnność – dzielą się tak naprawdę wszystkim. Zapraszają nas do swoich domów. Te spotkania są piękne i pełne wzruszeń. Oprócz Polaków mamy w tym roku przedstawicieli z Danii, z Ukrainy, z Białorusi, z Niemiec i z Belgii. Można powiedzieć, że jest to bardzo międzynarodowa pielgrzymka – powiedział ks. Tomasz Pełszyk.

Jak podkreślił, te spotkania są ważne, bo Polacy z Litwy wspierają pielgrzymów, a pątnicy swoją obecnością i przesłaniem dodają otuchy rodakom na Litwie.

Pielgrzymi mają do przejścia ok. 260 kilometrów. Dziennie będą pokonywać ok. 30 kilometrów. Do Ostrej Bramy dotrą 24 lipca, tam wezmą udział w uroczystym nabożeństwie, a następnego dnia zwiedzą Wilno. Do Suwałk wrócą 26 lipca

PAP/RIRM

drukuj