fot. PAP/Andrzej Grygiel

Tegoroczna pielgrzymka kobiet do Piekar – głównie za pośrednictwem mediów

Tegoroczna stanowa pielgrzymka kobiet i dziewcząt do sanktuarium Matki Bożej Miłości i Sprawiedliwości Społecznej do Piekar Śląskich (Śląskie), odbędzie się w zmienionej formie w związku z zagrożeniem koronawirusem.

Spotkanie, gromadzące zwykle tysiące wiernych, odbywa się tradycyjnie w niedzielę po uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w tym roku przypada ona 16 sierpnia. Metropolita katowicki ks. abp Wiktor Skworc wezwał wiernych do jedności w modlitwie przed wizerunkiem Matki Bożej Piekarskiej za pośrednictwem mediów; do piekarskiej bazyliki przybędą jedynie zaproszone delegacje kobiet.

„Niestety, obecna sytuacja epidemiczna nadal nie pozwala nam przeżyć pielgrzymki w tradycyjnym kształcie, w plenerze na piekarskim wzgórzu” – napisał ks. abp Skworc w specjalnym komunikacie przesłanym do parafii i opublikowanym na stronie internetowej archidiecezji.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 od złożenia hołdu Matce Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Następnie zgodnie z tradycją specjalne słowo społeczne do kobiet wygłosi metropolita katowicki. Centralnym punktem wydarzenia będzie Msza św. pod przewodnictwem i z homilią ks. abp. Jan Romeo Pawłowskiego, pracującego aktualnie w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Jak podkreślił w komunikacie ks. abp Skworc, „Bożej Opatrzności powierzymy wszystkie nasze osobiste intencje oraz osoby zmagające się z obecną sytuacją w kraju i na świecie, szczególnie zaś chorych, ich najbliższych oraz służby medyczno-sanitarne. Maryję, czczoną w Piekarach Śl. jako Lekarkę z pokorą będziemy prosić o dar zdrowia i pomyślności”.

Uroczystość będzie transmitowana drogą telewizyjną (TV Polonia i TVP Katowice) oraz radiową (Radio eM i PR Katowice).

W ramach bezpośredniego przygotowania do pielgrzymki od czwartku 13 sierpnia o godz. 18.00 duszpasterze Sanktuarium w Piekarach Śląskich zapraszają do wspólnego przeżycia triduum modlitewnego za pośrednictwem łącza internetowego. W programie: msza święta, konferencja maryjna, modlitwa różańcowa, litania do Matki Bożej Piekarskiej oraz apel jasnogórski. Link do połączenia dostępny jest na powitalnej stronie internetowej sanktuarium.

Piekary Śląskie są ośrodkiem kultu maryjnego od kilkuset lat. Pierwsza pielgrzymka do słynącego z cudownych uzdrowień obrazu przybyła tam w 1676 roku. Majowa pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców oraz sierpniowa pielgrzymka kobiet i dziewcząt do sanktuarium gromadzą co roku dziesiątki tysięcy wiernych i należą do najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku.

Województwo śląskie jest jednym z najbardziej doświadczonych przez epidemię w Polsce – zanotowano tu najwięcej zakażeń koronawirusem w kraju. Według danych śląskiego sanepidu, koronawirusa wykryto już u 16 940 osób, z których 397 zmarło. W regionie wyzdrowiało natomiast 14 231 osób, czyli 84 proc. wszystkich zakażonych.

Więcej informacji można znaleźć tutaj i tutaj .

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl