„24 godziny dla Pana”

Ojciec św. Franciszek przewodniczył w bazylice świętego Piotra liturgii pokutnej. Nabożeństwo odbyło się w ramach inicjatywy: „24 godziny dla Pana”, w której uczestniczą liczne diecezje na świecie. W kościołach odbywają się czuwania modlitewne. Wierni przystępują do sakramentu spowiedzi.

Ojciec św. ponowił apel o nawrócenie i zmianę życia. „Nawrócenie to nie jest kwestia chwili czy okresu w roku, to zadanie, które trwa całe życie” – mówił Papież Franciszek. Podkreślał, że każdy z nas jest grzesznikiem.

Mówiąc o potrzebie zmiany życia Ojciec św. zauważył, że pozwala to inaczej spojrzeć na rzeczywistość – bez rozpraszania się rzeczami, które się nie liczą i nie są trwałe.

Z tego powodu – jak podkreślał Papież – jesteśmy wezwani, by pozostawić grzeszne zachowania i skierować wzrok na to co istotne. „Więcej wart jest człowiek z racji tego czym jest niż ze względu na to co posiada” – zauważył.  „Oto różnica między życiem zniekształconym  przez grzech i tym oświeconym przez łaskę” – wskazał Papież Franciszek.

Ojciec św. wymienił zachowania, charakteryzujące „odnowione życie”:

– Z serca człowieka odnowionego przez Boga pochodzą dobre zachowania: mówić zawsze prawdę, unikać wszelkiego kłamstwa, nie kraść, ale przede wszystkim dzielić się z innymi tym, co posiadamy. Szczególnie z tymi, którzy są w potrzebie. Nie powinniśmy wpadać w gniew, zemstę, nie powinniśmy być mściwi ale łagodni, wielkoduszni i gotowi do przebaczenia. Nie powinniśmy rzucać oszczerstwa, które rujnuje dobrą opinie innym , ale bardziej dostrzegać pozytywne strony drugiego człowieka. To oznacza przyoblec się w nowego człowieka stworzonego na obraz Boga – powiedział Ojciec św. Franciszek.

Papież apelował też o to, by „pozostać w miłości do Jezusa Chrystusa”, bo to ona – jak wskazał Franciszek – przezwycięża grzech i daje siłę, by wstać i zacząć od nowa. Taka miłość jest otwarta, szerzy się i jest owocna, bo budzi nową miłość – dodał.

Na inicjatywę „24 godziny dla Pana” odpowiedziało kilka polskich archidiecezji: we Wrocławiu, Poznaniu, Częstochowie i Warszawie.

We wrocławskiej katedrze o godz. 17:00 nabożeństwu przewodniczył ks. bp Andrzej Siemieniewski. Rozpoczęła się także spowiedź. Po wieczornej Mszy św. o godz. 19.30 na głównym ołtarzu został wystawiony Najświętszy Sakrament.

Uroczyste zakończenie „24 godziny dla Pana” odbędzie się w sobotę o godz. 17:00 w rzymskim kościele pw. Ducha Świętego.

Galeria

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl