Ojciec św. udaje się do Asyżu

Ojciec św. Franciszek udaje się z wizytą duszpasterską do Asyżu. W katedrze św. Rufina Papież spotka się m.in. z członkami rad duszpasterskich diecezji. Transmisja w Radiu Maryja i TV Trwam o godz. 10:15.

Papież Franciszek pomodli się także w Bazylice św. Klary przy grobie świętej oraz przed Krucyfiksem w San Damiano, skieruje także słowa do zakonnic klauzurowych. Po modlitwie w bazylice Matki Bożej Anielskiej Ojciec św. spotka się z młodzieżą Umbrii, na placu przed Bazyliką.  Głównym punktem wizyty Papieża będzie Msza św. na placu przed bazyliką Św. Franciszka.

Wizyta Ojca św. w miejscu gdzie żył i działał św. Franciszek to bardzo symboliczny moment – akcentuje franciszkanin o. Kazimierz Malinowski, Sekretarz Generalny Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

– Dożyliśmy takich czasów, że duchowość franciszkowa stała się inspiracją dla najwyższego kapłana – Papieża, który próbuje objawić miłość do wspólnoty Kościoła poprzez swoją posługę. Widzę niezwykłą parabolę. Po ośmiu wiekach historia jakby na nowo wróciła do Asyżu. Papież w wielu przemówieniach – nie zawsze mówiąc o tym wprost – zauważa, że współczesne odrodzenie Kościoła, powrót do Ewangelii, powinien się dokonywać na drodze franciszkowej, która z jednej strony jest drogą wolności, a drugiej  posłuszeństwa – powiedział o. Kazimierz Malinowski. 

O. Kazimierz Malinowski wskazuje, że Papież próbując zagłębić się na nowo miejsca działalności św. Franciszka, jednocześnie prowadzi tam Kościół i każdego z nas.

– Po to by sam się przyjrzał własnemu chrześcijaństwu z perspektywy św. Franciszka, który się zakochał w Bogu. Wiemy, że w XIII wieku rewolucja franciszkowa zupełnie zmieniła Kościół. Prości ludzie oraz ci z najwyższych sfer poruszeni przykładem jego życia – w tym co mówił i co robił – rzeczywiście wrócili do Chrystusa. XIII wiek był wiekiem wyjątkowego odrodzenia duchowego, religijnego. Może Papieżowi chodzi o to samo, by poprzez powrót do tej Franciszkowej duchowości dać światu nową wiosnę chrześcijaństwa – dodał o. Kazimierz Malinowski. 

RIRM 

drukuj