fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

21 stycznia Msza św. dziękczynna za posługę ks. kard. Stanisława Dziwisza

21 stycznia w sanktuarium św. Jana Pawła II odprawiona zostanie Msza św. dziękczynna za posługę ks. kard. Stanisława Dziwisza – poinformował rzecznik archidiecezji krakowskiej ks. Piotr Studnicki. Będzie to oficjalne pożegnanie metropolity, który ponad 11 lat kierował archidiecezją.

Msza św. w sanktuarium rozpocznie się o godz. 11.00.

Przyjść może każdy. Zaproszeni są na nią wszyscy: duchowni i wierni” – podkreślił ks. Studnicki.

Dodał, że w trakcie liturgii przewidziano krótkie przemówienia i podziękowania w imieniu duchownych, władz miasta i wiernych.

Urodzony w Rabie Wyżnej k. Nowego Targu ks. kard. Stanisław Dziwisz został metropolitą krakowskim w czerwcu 2005 r. Wcześniej przez niemal 27 lat jako ksiądz, a potem biskup, był osobistym sekretarzem papieża Jana Pawła II, jego doradcą, przyjacielem, powiernikiem i opiekunem. Kierowanie archidiecezją krakowską ks. abp Dziwisz przejął od ks. kard. Franciszka Macharskiego. Za motto swej posługi w Krakowie przyjął słowa Jana Pawła II: „Człowiek jest drogą Kościoła”.

W kwietniu 2014 r. w związku z ukończeniem 75 lat ks. kardynał zgodnie z przepisami Prawa kanonicznego złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z zajmowanego stanowiska, ale wobec rozpoczętych wówczas przygotowań do Światowych Dni Młodzieży z woli Ojca Świętego podjął się dalszej posługi. Ks. kard. Dziwisz wielokrotnie podkreślał, że ŚDM były „jednym z wielkich wydarzeń w historii Kościoła i naszej ojczyzny”.

W liście do wiernych, który był odczytywany w kościołach archidiecezji 18 grudnia ks. kard. Dziwisz podkreślił, że przez lata posługi w Kościele krakowskim doznał wiele życzliwości i wsparcia.

Wszystkich ogarniam swoją modlitwą i każdemu z osobna dziękuję i błogosławię” – napisał odchodzący metropolita krakowski.

Ingres do katedry wawelskiej następcy ks. kard. Dziwisza ks. arcybiskupa Marka Jędraszewskiego – dotychczasowego metropolity łódzkiego – ma nastąpić 28 stycznia.

 

PAP/RIRM

drukuj