Sanktuarium św. Józefa w Poznaniu Bazyliką Mniejszą

Ojciec Święty Franciszek podniósł do tytułu i godności Bazyliki Mniejszej kościół pw. św. Józefa w Poznaniu. Sanktuarium karmelitów bosych na Wzgórzu Świętego Wojciecha to najstarsza w Polsce świątynia dedykowana św. Józefowi.

Dekret watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w sprawie przyznania tytułu dotarł już do ks. abp. Stanisława Gądeckiego. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odczyta go podczas uroczystości nadania godności Bazyliki 19 marca br.

Karmelici bosi przybyli do Poznania w 1618 r. Pod koniec XVII wieku ukończono budowę barokowej świątyni. Kościół w Poznaniu jest pierwszą w Polsce karmelitańską bazyliką mniejszą.

Spisywana od XVII wieku kronika konwentu potwierdza liczne przypadki łask otrzymywanych za wstawiennictwem św. Józefa. W 2014 r. ks. abp Gądecki dokonał koronacji otaczanego czcią wiernych wizerunku Oblubieńca NMP.

Bazyliki większe to cztery patriarchalne bazyliki Rzymu: św. Piotra na Watykanie, św. Jana na Lateranie, Matki Bożej Większej na Eskwilinie i św. Pawła za Murami, oraz rzymska bazylika św. Wawrzyńca i bazyliki MB Anielskiej i św. Franciszka w Asyżu.

Tytuł bazyliki mniejszej nadaje się kościołom odznaczającym się nie tylko wartością zabytkową, ale także dużym znaczeniem w życiu religijnym wspólnoty chrześcijańskiej. Po raz pierwszy tytuł bazyliki mniejszej nadał papież Pius VI w 1783 kościołowi św. Mikołaja w Tolentino. W archidiecezji poznańskiej tytuł bazyliki nosi też katedra i fara w Poznaniu, sanktuarium maryjne na Świętej Górze, oraz kolegiaty w Lesznie i Szamotułach.

ks. Maciej Szczepaniak, Rzecznik Prasowy Kurii Metropolitalnej w Poznaniu

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl