autor: Zamek Królewski w Warszawie

103 lata temu przyszły Papież Pius XI odwiedził Zamek Królewski w Warszawie

„Nuncjusz pokazał, że uznaje wskrzeszone państwo polskie i składa wizytę w miejscu symbolicznym” – powiedział prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, wspominając wizytę ks. abpa Achillesa Rattiego z 9 lutego 1919 r. Nuncjusz apostolski prawie trzy lata później został papieżem i przyjął imię Pius XI.

Wizyta ks. abpa Achillesa Rattiego odbyła się na zaproszenie marszałka Józefa Piłsudskiego. Było to wydarzenie szczególne, gdyż Zamek Królewski jest miejscem wyjątkowym z punktu widzenia historii i polityki.

„To jest historia, będąca częścią historii zamkowej, ale jednocześnie tworzy większą całość i historię państwa polskiego” – podkreślił prof. dr hab. Wojciech Fałkowski przed rozpoczęciem debaty, która odbyła się 4 lutego 2022 r. o godz. 12.00 w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie.

autor: Zamek Królewski w Warszawie

Ks. abp Achilles Ratti w latach 1918-1921 był wizytatorem, a następnie nuncjuszem apostolskim w Polsce. Konferencja zorganizowana 4 lutego była związana z 100. rocznicą wyboru ks. kard. Achillesa Rattiego na papieża, która przypada 6 lutego br.

„Cieszy mnie, że Polska pamięta i w przeddzień 100. rocznicy wyboru ks. abpa Achillesa Rattiego na Stolicę św. Piotra bierzemy udział w debacie historycznej +Zanim został papieżem – Pius XI a Polska. 1918–1922–2022+” – powiedział ks. abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

autor: Zamek Królewski w Warszawie

autor: Zamek Królewski w Warszawie

Ks. abp Achilles Ambrogio Damiano Ratti (1857-1939), dotychczasowy prefekt Biblioteki Watykańskiej, został mianowany wizytatorem w Polsce przez papieża Benedykta XV w kwietniu 1918 r. Polskę opuścił w czerwcu 1921 r., gdy został metropolitą Mediolanu.

30 marca 1919 roku ks. abp Achilles Ratti uznał niepodległość Polski w imieniu papieża Benedykta XV. Następnie został pierwszym nuncjuszem apostolskim młodego państwa. Ks. abp Achilles Ratti określał siebie często „polskim biskupem”, gdyż święcenia biskupie przyjął w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Już za czasów pontyfikatu Piusa XI w 1925 r. zawarto konkordat między Polską a Stolicą Apostolską. 15 sierpnia 1925 r. za zgodą Papieża nałożono na cudowny obraz Matki Bożej w sanktuarium w Piekarach Śląskich papieskie korony. Jeszcze za jego rządów w 1938 r. odbyła się kanonizacja bł. Andrzeja Boboli.

autor: Zamek Królewski w Warszawie

Pius XI wielokrotnie przyjmował na audiencjach pielgrzymów z Polski. Wymownym tego świadectwem są: obraz Matki Boskiej Częstochowskiej i freski Jana H. Rosena w kaplicy papieskiej w Castel Gandolfo. Papież Pius XI zmarł 10 lutego 1939 roku.

autor: Zamek Królewski w Warszawie

 

Family News Service

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl