Związkowcy z PR chcą odwołania minister Wasiak i interwencji premier

Krajowy Komitet Strajkowy w Przewozach Regionalnych domaga się od premier Ewy Kopacz odwołania z funkcji minister Infrastruktury Marii Wasiak. Złożono też doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez marszałków województw małopolskiego, dolnośląskiego i łódzkiego.  

Związkowcy napisali ponadto list otwarty do premier Ewy Kopacz, w którym domagają się jej osobistego zaangażowania w rozwiązanie konfliktu w przewozach. Oczekują dymisji minister Marii Wasiak.

Leszek Miętek, przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych, mówi, że trzech marszałków działa na szkodę spółki.

– Mamy nadzieję, że prokuratura podejmie czynności wyjaśniające działalności przeciwko i na szkodę spółki Przewozy Regionalne. Jesteśmy też w ostatnich dniach świadkami wielu działań przeciwko związkom zawodowym – m.in. zarząd spółki oddał sprawę legalności strajku do sądu. To jest zamach na nasze prawa. My przeprowadziliśmy procedury zgodnie z prawną ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, zostało przeprowadzone referendum – podkreśla Leszek Miętek.

Związkowcy z Przewozów Regionalnych tydzień temu zapowiedzieli strajk. Zarząd spółki podważył legalność strajku  oddając sprawę do sądu. Podnosił, że referendum strajkowe przeprowadzono dwa lata temu. Dlatego w spółce odbywa się kolejne referendum.

Związkowcy chcą, aby zarząd Przewozów Regionalnych wprowadził jak najszybciej plan restrukturyzacji spółki. Domagają się także zawarcia paktu gwarancji pracowniczych na 5 lat.

RIRM

drukuj