fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców: Polski system opodatkowania firm jest absurdalny

Polski system opodatkowania firm jest absurdalny i uniemożliwia budowę klasy średniej – alarmuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Dziś w Warszawie odbyła się prezentacja najnowszego raportu w tej sprawie.

Najmniejsze firmy płacą w Polsce proporcjonalnie w stosunku do przychodu dużo wyższe podatki niż firmy duże. To system krzywdzący i blokujący rozwój – zaznacza Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Firmy w Polsce są opodatkowane na kilka sposobów. Przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi płacą podatek PIT w ramach skali podatkowej, podatku liniowego, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej. Przedsiębiorcy będący spółkami prawa handlowego płacą CIT. Dodatkowo, osoby fizyczne są obciążone składkami na ubezpieczenia społeczne.

Według ZPP system ten powoduje, że mały przedsiębiorca płaci w daninach dużo większą część dochodu, niż firma generująca kilkaset tysięcy miesięcznie.

Konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań naprawczych – mówi szef Związku Cezary Kaźmierczak.

– Ponawiamy 1378 raz – jak dojdziemy do 10 tys., to może ktoś nas posłucha – żeby zrezygnować z tego absurdalnego systemu, co jest udowodnione na danych Ministerstwa Finansów i co wielokrotnie było tutaj udowodnione, i żeby skorzystać z najlepszych wzorów, czyli podatków, które są proste, tanie w poborze i nie do uniknięcia lub do uniknięcia w sposób kryminalny. Takie podatki w Polsce są. Jest to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, z którego korzysta 400 tys. przedsiębiorców mimo jego skrajnie niekorzystnej formy. To także podatek rolny, który jest bardzo prostym podatkiem, który każdy może sobie obliczyć – podkreśla Cezary Kaźmierczak.

Raport ZPP został opracowany na bazie danych resortu finansów.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl