fot. PAP/Jakub Kamiński

Prezydent A. Duda: Powinniśmy pozbyć się poradzieckiego sprzętu

Powinniśmy pozbyć się poradzieckiego sprzętu i zastąpić go sprzętem najnowocześniejszym – powiedział po odprawie kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik Sił Zbrojnych wyraził też poparcie dla zakładającego zakup myśliwców piątej generacji programu HARPIA.

Doroczna odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych odbyła się w tym roku z okazji 20-lecia członkostwa Polski w NATO w Pałacu Prezydenckim. Prezydent poinformował, że w jej trakcie przekazał 17 celów dotyczących przyszłości polskiej armii. Jak mówił, w rozmowach między innymi z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem poruszono też temat zakupów na rzecz polskiej armii. W tym kontekście Andrzej Duda opowiedział się za programem HARPIA.

– Gorąco popieram przedstawiony przez pana ministra program HARPIA. Chodzi o rozwój polskich sił lotniczych, zakup myśliwców piątej generacji. To jest bardzo ważne. Wszyscy wiemy, jakie wydarzenia miały miejsce w ostatnim czasie. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że nowe samoloty są nam potrzebne. Powinniśmy się pozbyć poradzieckiego sprzętu i zastąpić go sprzętem najnowocześniejszym, używanym przez państwa NATO i sprawdzanym w warunkach bojowych. Mam nadzieję, ze uda nam się to w najbliższym czasie zrealizować – podkreślił prezydent.

Prezydent mówił, że na odprawie podkreślał też współpracę europejską w zakresie polityki bezpieczeństwa i obrony. Dodał jednak, że nie jest w naszym interesie, by powstawała jakakolwiek europejska konkurencja wobec NATO.

Andrzej Duda zaznaczył również, że należy rozpocząć prace nad Strategią Bezpieczeństwa Narodowego. Wyraził przy tym nadzieje, że uda się ją przygotować do końca bieżącego roku.

RIRM

drukuj