W ZUS ruszył pilotaż projektu doradcy emerytalnego

We wszystkich placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od lipca ma pojawić się instytucja doradcy emerytalnego. Pilotażowy projekt prowadzą dwa oddziały ZUS – w Zabrzu i w Warszawie.

Jej celem będzie wyjaśnianie potencjalnym emerytom, od czego zależy, i jak wyliczyć wysokość emerytury.

Pilotaż ma pomóc w weryfikacji potrzeb informacyjnych osób chcących skorzystać z uprawnień emerytalnych z tytułu obniżonego wieku emerytalnego – wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

– Pilotaż ma nam pokazać, co jeszcze trzeba poprawić. Wszystkie osoby, które od października nabędą uprawnienia emerytalne, z odpowiednim wyprzedzeniem będą mogły pójść do doradcy, przeanalizować swoją historię ubezpieczeniową, ustalić stan środków na koncie, a przede wszystkim odpowiedzieć na podstawowe pytanie: do jakiej emerytury w wyniku tej kariery ubezpieczeniowej nabyło się prawo. Myślę, że powinna to być podstawa podjęcia decyzji o tym, czy na emeryturę przechodzimy w październiku, listopadzie, grudniu czy być może jeszcze później – zaznacza Gertruda Uścińska.

Ustawa obniżająca wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn wejdzie w życie 1 października. Decyzja o przejściu na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego wieku należeć ma jednak do ubezpieczonego.

Moment przejścia będzie rzutował na wysokość świadczenia.

Wnioski emerytalne z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można składać już od 1 września.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl