fot. DWOT

Żołnierze WOT oddali 800 litrów krwi do banków krwi

W czerwcu żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oddali ponad 800 litrów krwi w ramach tworzonego w tej formacji sytemu honorowego krwiodawstwa – poinformował PAP rzecznik WOT ppłk Marek Pietrzak.

Jak poinformował ppłk Pietrzak w Wojskach Obrony Terytorialnej podsumowano czerwcowe akcje zbiórek krwi zorganizowane w ramach drugiej edycji projektu „Krwioobieg Terytorialsa”. Podczas dwunastu akcji zebrano ponad 800 litrów krwi. Najwięcej na Podlasiu, Lubelszczyźnie oraz Śląsku i Podkarpaciu.

Pod koniec maja WOT rozpoczęły drugą edycję projektu „Krwioobieg Terytorialsa”. Celem akcji w tym roku, poza zwiększeniem ilości zebranej krwi oraz liczby czynnych krwiodawców, jest lepsza synchronizacja donacji krwi i osocza z potrzebami lokalnymi.

„Wybranie czerwca na miesiąc przeprowadzenia zbiórek było celowe, jest to okres poprzedzający wakacje, a wtedy zawsze występują znaczące braki w bankach krwi. Akcja naszych żołnierzy jest więc realną odpowiedzią na rzeczywiste potrzeby społeczeństwa” – podkreśla dowódca WOT gen. Wiesław Kukuła.

Akcje krwiodawstwa były prowadzone od 7 do 23 czerwca, przez wszystkie brygady WOT, wspólnie z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W sumie krew oddało 1849 osób. Najwięcej krwi zebrały brygady z Podlasia (160 l.), Lubelszczyzny (131 l.), Śląska (84 l.) oraz Podkarpacia (80 l.).

Projekt „Krwioobieg Terytoriasla” ma charakter ciągły – każdy żołnierz WOT, może w dowolnej chwili odwiedzić centrum krwiodawstwa i oddać krew. Projekt WOT jest prowadzony w ramach resortowej zbiórki krwi, która odbywa się pod hasłem „Spokrewnieni służbą”.

Rzecznik WOT podkreślił, że akcja oddawania krwi wynika z misji tej formacji, jaką jest „obrona i wspieranie lokalnych społeczności, dlatego głównymi celami projektu są poprawa bezpieczeństwa mieszkańców kraju, zwiększenie ilości krwi w systemie oraz liczby żołnierzy gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych”.

Realizacja projektu ma również kształtować zdrowy styl życia żołnierzy WOT i ich rodzin, a także postaw prospołecznych zgodnych z misją formacji. W ramach projektu planowane jest coroczne zwiększenie liczby honorowych dawców krwi. Obecnie na wypadek zdarzeń kryzysowych, w gotowości do alarmowego oddania krwi jest pół tysiąca żołnierzy WOT.

Założenia organizacyjne projektu zakładają, że w każdej kompanii WOT jeden z żołnierzy jest koordynatorem honorowego Dawstwa Krwi. Zadaniem tego żołnierza jest dbanie o utrzymanie systemu oddawania krwi, odpowiedzialność za planowe akcje krwiodawstwa, a w przypadku nagłego zapotrzebowania na krew – organizacja akcji alarmowych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl