Żniwa w tym roku rekordowo szybkie
Żniwa w kraju nabierają tempa i przebiegają wyraźnie szybciej niż w poprzednich latach. Są one najbardziej zaawansowane na południowym zachodzie kraju, gdzie zboża podstawowe zebrano już z ponad 80 proc. areału – przekazała Polska Izba Zbożowo-Paszowa.
Zbiory zaawansowane są też na południowym wschodzie kraju, gdzie przekroczyły już półmetek. Jakość zbieranego ziarna jest zróżnicowana i zależna od okresu wegetacji, a także ilości wody w glebie.
Były dyrektor lubelskiego oddziału ARiMR, Krzysztof Gałaszkiewicz, podkreślił, że tegoroczne plony są satysfakcjonujące. Rolnicy nie są jednak zadowoleni z cen skupu zbóż.
– Ceny są niezadowalające. Z trudem pokrywają koszty produkcji. Za jęczmień browarny w 2022 r. cena za decytonę – czy też za tonę – była o 100 proc. wyższa niż ta, która obowiązuje w 2024 roku. Podobnie jest z pszenicą oraz z innymi zbożami. Rzepak plonował średnio, zależy od jakości gleby – powiedział Krzysztof Gałaszkiewicz.
Według danych, w pierwszych jedenastu miesiącach sezonu 2023/2024, eksport zbóż z kraju wyniósł ponad 11,5 tys. ton wobec blisko 10,5 tys. wyeksportowanych w tym samym okresie poprzedniego sezonu.
Natomiast import zbóż wyniósł 714 tys. ton wobec 3250 tys. ton sprowadzonych do kraju w tym samym okresie poprzedniego sezonu.
RIRM