fot. Monika Bilska

#ZniczDlaBohatera – akcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

We wtorek i w środę pracownicy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wraz z wolontariuszami, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, w ramach akcji #ZniczDlaBohatera odwiedzą zlokalizowane w Trójmieście miejsca pamięci związane z ofiarami II wojny światowej.

Jak powiedziała w poniedziałek rzeczniczka prasowa Muzeum II Wojny Światowej Hanna Mik-Samól, muzeum rozpoczyna akcję #ZniczDlaBohatera.

„We wtorek i środę pracownicy muzeum wraz z wolontariuszami oraz radnymi Młodzieżowej Rady Muzeum, w niewielkich grupach przy zachowaniu reżimu sanitarnego, w ramach akcji #ZniczDlaBohatera odwiedzą zlokalizowane w Trójmieście miejsca pamięci związane z ofiarami II wojny światowej, a następnie złożą symboliczne kwiaty i znicze stanowiące świadectwo pamięci o nich i ich czynach” – mówiła Hanna Mik-Samól.

W tym roku Muzeum zdecydowało o wyborze 10 miejsc, gdzie pozostawionych zostanie ponad 1000 zniczy oraz ponad 700 chryzantem.

„Nowa akcja Muzeum II Wojny Światowej jest także działaniem na rzecz lokalnej społeczności – tym razem skierowana w stronę przedsiębiorców, którzy na co dzień zajmują się dystrybucją zniczy oraz uprawą roślin. W tym trudnym dla nas wszystkim czasie chcielibyśmy im pomóc, nabywając od nich kwiaty raz znicze, które udekorują i rozświetlą miejsca pamięci” – dodała rzeczniczka Muzeum.

W ciągu dwóch najbliższych dni pracownicy Muzeum odwiedzą następujące miejsca w Gdańsku: Pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego na placu przed Muzeum II Wojny Światowej; Westerplatte – teren cmentarza oraz wykopalisk archeologicznych, Cmentarz Łostowicki, Cmentarz Garnizonowy, Pomnik Żołnierzy Wyklętych, Cmentarz na Zaspie, Pomnik gen. Maczka na placu przy ul. Wojska Polskiego, Pomnik Obrońców Poczty Polskiej, Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na Targu Rakowym, a także w Sopocie Pomnik Armii Krajowej i Pomnik Danuty Siedzikówny ps. Inka w Parku im. Sanitariuszki Inki.

Akcja #ZniczDlaBohatera jest kolejną akcją Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wpisującą się w działania na rzecz lokalnej społeczności.

W kwietniu br. w ramach akcji „Maska i książka” muzeum bezpłatnie przekazało gdańszczankom i gdańszczanom prawie 18 tys. zestawów składających się z maseczki ochronnej oraz książki wydanej przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl