Znaleziono nowe dokumenty ws. obławy augustowskiej

Do materiałów śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej ws. obławy augustowskiej trafiła kolejna partia archiwalnych dokumentów. Znaleziono je na rosyjskich stronach internetowych.

Odkrycie materiałów przesuwa w czasie wniosek o rosyjską pomoc prawną. Polska ma nadzieję, że uda się pozyskać dzięki niej uwierzytelnione odpisy archiwaliów – tych obecnych, jak i pozyskanych wcześniej. Najpierw trzeba jednak przetłumaczyć te najnowsze.   

W obławie augustowskiej zginęło prawdopodobnie ok. 600 działaczy polskiego podziemia niepodległościowego – mówi prof. Wojciech Polak, historyk.

– Przetrząsano lasy, wsie, aresztowano różne osoby, które były podejrzewane o kontakty z Polską partyzantką niepodległościową. Zatrzymywano ludzi i zamykano ich w więzieniach. Największe nasilenie tej operacji miało miejsce w lipcu 1945 roku. W sumie zatrzymano co najmniej 2 tys. osób, ale czasem mówi się o kilku tysiącach ludzi. Część z nich więziono i poddawano brutalnemu śledztwu. 600 osób spośród nich nigdy nie powróciło do domu i do dzisiaj nie są znane ich losy. Wszystko wskazuje na to, ze te osoby zostały zamordowane. Po latach nie wiemy nadal, gdzie te osoby zostały pochowane – wskazuje prof. Wojciech Polak.

Znalezione obecnie materiały dotyczą działalności 29. Korpusu Strzeleckiego, 73. Dywizji Strzeleckiej i 102. Dywizji Strzeleckiej wchodzących w skład 50. Armii Wojsk ZSRR.

Wcześniej historycy IPN-u odkryli też archiwa dot. 50. Armii III Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej.

Obława Augustowska, czyli operacja oddziałów NKWD i SMIERSZ to największa niewyjaśniona zbrodnia popełniona na Polakach po II wojnie światowej. Celem kilkuletniego już śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej jest ustalenie liczby ofiar i miejsca lub miejsc ich pochówku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl